قدم به قدم تا خرید یك كیف لپ‌تاپ

كیف لپ‌تاپ از نخستین كالاهایی است كه پس از خرید لپ‌تاپ، توجه خریداران را به خود جلب می‌كند. این موضوع، با توجه به رشد قیمت انواع لپ‌تاپ و همچنین اهمیت‌یافتن بحث محافظت بیشتر از این كالای گران‌قیمت جدی‌تر شده است. 

البته محافظت از لپ‌تاپ، مینی‌لپ‌تاپ یا ... تنها وظیفه مهم و خطیر كیف یا كوله‌پشتی لپ‌تاپ نیست، بلكه این كالا ارتباط مستقیمی با سلامت كاربر دارد و حمل یك كیف غیر استاندارد، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به صاحب كیف بزند. پس باید هنگام انتخاب این كالا، دقت فراوانی كرد. به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در این شماره علاوه بر اینكه اشاره‌ای به برخی از وظایف مهم یك كیف لپ‌تاپ داشته باشیم، نكات مهمی را كه هنگام انتخاب باید مد نظر قرار دهیم ذكر كنیم. پس اگر شما هم قصد خرید لپ‌تاپ دارید، این مطلب را بخوانید:

یك كیف لپ‌تاپ چه وظایفی دارد
برای اكثر خریداران كیف لپ‌تاپ، این كالا تنها و تنها نقش محافظت از لپ‌تاپ را داشته و چندان به وظایف دیگر كیف لپ‌تاپ اهمیت نمی‌دهند. گروهی نیز به زیبایی ظاهر، رنگ و طراحی آن توجه بسیار زیادی دارند. گروهی نیز تنها با هدف خرید وسیله‌ای برای حمل لپ‌تاپ، دست به خرید كیف لپ‌تاپ می‌زنند. اما حقیقت این است كه كیف لپ‌تاپ وظایفی بیش از حمل كردن، نگهداری و شاد نگه داشتن روحیه كاربر دارد. البته مهم‌ترین وظیفه كیف لپ‌تاپ محافظت از لپ‌تاپ در برابر ضربه، رطوبت، امواج مغناطیسی و ... است. اما یك كیف خوب و مناسب علاوه بر این مورد باید وزن كیف را روی نقاط مختلفی چون شانه‌ها، كتف، كمر و حتی پاها تقسیم كند. زیبایی ظاهر از دیگر ویژگی‌های یك كیف است.
انواع كیف لپ‌تاپ
كیف‌های لپ‌تاپ در انواع گوناگون، برندهای مختلف و با طراحی‌های گوناگونی در بازار موجودند.در مورد انواع كیف باید بگوییم كه كوله‌پشتی، كیف‌های دستی زنانه و مردانه ، كیف‌های كاوری، كیف‌های چمدانی و كیف‌های چندكاره از انواع كیف حمل لپ‌تاپ است.
البته كیف‌های گروه كوله‌پشتی جزو پرمخاطب‌ترین كیف‌های حمل لپ‌تاپ در بازار است و در ردیف كیف‌های چند منظوره نیز قرار می‌گیرند و شامل كیف‌هایی می‌شوند كه قابلیت استفاده به عنوان كوله لپ‌تاپ، تبلت و.... را دارند و در ضمن محفظه‌ای برای قرار دادن دیگر وسایل دیجیتال حساس دارند. برخی از كیف‌ها هم دارای محلی برای قرار دادن دوربین و لنز‌های عكاسی هستند و در حقیقت، به كیف دوربین معروف‌ترند تا لپ‌تاپ!
كیف‌های دستی هم همان كیف‌های معروف و آشنایی هستند كه چندان مورد توجه قشر جوان قرار نگرفته و اكثرا، كاربرانی در رده‌های سنی 40 سال به بالا دارند. البته برخی از نمونه‌های گران‌قیمت این كیف‌ها كه دارای طراحی‌های خاص و زیبا هستند یا از جنس چرم كروكدیل یا چرم‌های باكیفیت هستند مخاطبان خانم و آقای زیادی دارند و حالتی رسمی به فردی كه از آنها استفاده می‌كند می‌دهد.
كیف‌های چمدانی هم كیف‌هایی هستند كه از لحاظ ظاهری دارای بدنه‌ای قرص و محكم‌تر هستند و مخصوص افرادی كه طراحی شده است، زیاد در سفر هستند.
كاورهای مخصوص لپ‌تاپ و مینی‌لپ‌تاپ و همچنین تبلت‌ها هم این اواخر طرفداران زیادی یافته‌اند كه البته این كاورها را نمی‌توان چندان در ردیف كیف‌های حمل لپ‌تاپ به شمار آورد. این كاورها كه در طرح‌های مختلف و با جنس‌های گوناگونی چون برزنتی، چرمی، پلاستیكی و... به بازار عرضه شده‌اند دارای مشتریان زیادی هستند. زیبایی ظاهر و تنوع بالای طرح و مدل باعث جذابیت این كاورها پس از كوله‌پشتی‌ها شده است، اما باید بگوییم كه این كاورها چندان نقش محافظتی خود را در رابطه با لپ‌تاپ ایفا نمی‌كنند.
گام به گام برای خرید كیف لپ‌تاپ
۱-بودجه خود را مشخص كنید: تعیین بودجه آن هم با توجه رشد شدید قیمت‌ها، اولین قدم برای خرید یك كیف لپ‌تاپ است. در حال حاضر، مدل‌های مختلف كیف لپ‌تاپ با برندهای گوناگونی در بازار موجودند كه هر كدام با توجه به نوع و برند آن، قیمت خاصی دارند. پس با تعیین بودجه، می‌توانید نوع كیف خود را مشخص كنید. هر چند كه انتخاب نوع كیف هم از مهم‌ترین فاكتورها هنگام انتخاب است!
۲-مشخص كنید به چه نوع كیفی علاقه‌مندید: همانطور كه گفتیم در حال حاضر كیف لپ‌تاپ در انوع مختلفی (كوله‌پشتی، دستی، چمدانی و كاوری و....) در بازار موجود است. این شما هستید كه باید با توجه به سایز لپ‌تاپ و وزن آن، كیفی را انتخاب كنید كه بهترین شرایط را برای حمل برای شما فراهم كند و آسیب كمتری هم به شما به عنوان حمل‌كننده لپ‌تاپ بزند.
پس در انتخاب نوع كیف، دقت زیادی كنید، به طور كلی، كیف‌های كوله‌پشتی به دلیل اینكه كاربری راحتی دارند مورد توجه اكثر كاربران لپ‌تاپ هستند، اما انتخاب نوع كوله‌پشتی هم فاكتور مهمی است كه توجه ویژه‌ای را می‌طلبد!
۳-كیف استاندارد بخرید: در ابتدای امر، باید بدانید كه بهتر است یك كوله‌پشتی، استاندارد خریداری كنید، از خرید برندهای بی نام و نشان نیز خودداری كنید. كیف استاندارد كوله‌پشتی است كه در وهله اول دارای محافظ ویژه نگهداری و محافظت از لپ‌تاپ باشد و در ضمن، بندهای آن به گونه‌ای طراحی شده باشند كه وزن لپ‌تاپ را به طور مناسب بین دست، شانه، كتف، كمر و ستون فقرات تقسیم كنند. در صورت استفاده از یك كوله‌پشتی یا كیف استاندارد، علاوه بر اینكه لپ‌تاپتان محافظت می‌شود، از دردهای كمر، گردن، دست و حتی زانو در امان خواهید ماند.
برخی از كیف‌های حمل لپ‌تاپ مانند كوله‌پشتی یا كیف‌های چمدانی نیز دارای چرخ هستند تا كاربر راحت‌تر آن را حمل كند. این را هم بگوییم كه كاورها برای حمل لپ‌تاپ به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند.
۴-كیفی بخرید كه از لپ‌تاپ در مقابل ضربه، فشار، رطوبت و ... محافظت كند: در اصل، کیف باید لپ‌تاپ را از آسیب‌های محیطی محافظت کند که این آسیب‌ها می‌تواند ضربه، رطوبت یا موارد دیگر باشد. اولین وظیفه کیف، محافظت لپ‌تاپ از ضربه است؛ چرا که ضربه دشمن اول لپ‌تاپ به شمار می‌آید. از همین رو باید کیفی برای لپ‌تاپ انتخاب کرد که در برابر اینگونه ضربه‌ها (ضربه‌های محیطی) مقاوم باشد. کیف لپ‌تاپ باید همچنین بتواند لپ‌تاپ را از رطوبت‌های محیطی مانند باران، آب و... حفظ کند.
کیف لپ‌تاپ باید همچنین بتواند لپ‌تاپ را از امواج مغناطیسی محافظت کند و زمانی که در محفظه کیف قرار می‌گیرد، کاملا ارتباطش با محیط بیرون قطع شود. لایه‌های محافظتی در کیف‌ها متفاوت است، برخی از آنها اسفنج و ابرهای فشرده هستند و برخی دیگر سلول‌های هوا. به تازگی ترکیب جدیدی از سلول‌های هوا با قابلیت تخلیه هوا و فوم فشرده مخصوص که در اتاقک نگه‌دارنده لپ‌تاپ نصب می‌شود، تولید می‌شود که به خوبی از ضربه محافظت می‌کند. بهتر است در کف و روی (سقف) کیف هم پوشش‌هایی وجود داشته باشد تا از هرگونه ضربه، لپ‌تاپ را محافظت کند.
۵-كیف مناسب با سایز لپ‌تاپ بخرید: قبل از خرید، دقت كنید كه باید كیفی را خریداری كنید كه متناسب با سایز لپ‌تاپ شما باشد. همانطور كه خرید یك كیف كوچك برای لپ‌تاپی با صفحه نمایش بزرگ مناسب نیست، خرید یك كیف بزرگ برای یك مینی‌لپ‌تاپ یا یك لپ‌تاپ 13 اینچی كار عاقلانه‌ای نیست، چرا كه لپ‌تاپ در كیف حركت كرده و این حركات باعث بروز آسیب لپ‌تاپ می‌شود.
۶-كیف لپ‌تاپ را تمیز كنید: اگر از خود کیف لپ‌تاپ به خوبی محافظت نشود، بعد از مدتی خود تبدیل به دشمن لپ‌تاپ می‌شود. پس کیف‌ها باید به صورت مرتب تمیز شوند؛ چون اگر گرد و غبار در محفظه‌های آن جمع شود، باعث بروز مشکلاتی برای لپ‌تاپ خواهد شد.
۷-از خرید كیف‌های سنگین خودداری كنید: هنگام انتخاب كیف لپ‌تاپ، توجه داشته باشید كه کیف‌های بزرگ و سنگین را انتخاب نکنید. وزن خود لپ‌تاپ‌ها از 5/1 کیلوگرم تا ۴ کیلو متغیر است و با تمامی ‌امکانات، وزنی حدود5 تا 6 کیلوگرم خواهد داشت. حال اگر خود کیف نیز سنگین باشد، حمل آن بسیار مشکل و خسته‌کننده است و در درازمدت روی بدن تاثیرات منفی می‌گذارد. پس کیفی را انتخاب کنید که سبک و به اندازه باشد و بیشترین امکانات را در اختیار شما قرار دهد.
۸-گرانی كیف لپ‌تاپ بی علت نیست!: فكر نكیند با پرداخت مبلغی كمتر، می‌توانید یك كیف مناسب و ارزان خریداری كنید و خرید یك كیف گران‌قیمت دور ریختن پول است! بلكه باید بدانید برخی از كیف‌های گران‌قیمت دارای قابلیتهایی هستند كه قیمت بالای آنها را به خوبی توجیه می‌كند. به عنوان مثال، برخی از كیف‌های گران‌قیمت قابلیت محافظت لپ‌تاپ از میدان‌های الکتریکی را دارند. این قابلیت می‌تواند لپ‌تاپ را از شوک الکتریکی عادی و کوچک که می‌تواند بر روی لپ‌تاپ اثرات منفی بگذارد، محفوظ نگه دارد. اگر مایل به خرید کیف‌های گران‌قیمت هستید، این دسته از کیف‌ها را نیز مدنظر قرار دهید.
۹-اگر كیف روشن می‌خرید قابل‌شست‌وشوی آن را بخرید: اگر قصد خرید کیف با رنگی روشن را دارید، قابل شست‌وشو بودن آن را نیز بررسی کنید. مطمئنا کیف‌ها بعد از مدتی کثیف خواهند شد و باید بتوان آنها را به راحتی شست‌وشو داد. پس این فاکتور را نیز مد نظر قرار دهید.
خودتان كیفتان را نشویید: برخی عادت دارند همه كارها را خودشان انجام دهند و از جمله كیف لپ‌تاپ را هم خودشان بشویند، اما این كاری اشتباه است. شستن كیف در خانه با مواد آنزیم‌دار یا پودرهای دیگر می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به بخش محافظ لپ‌تاپ و .... شود و باعث نرمی كیف و كاهش قدرت محافظتی آن شود. پس تا آنجا كه ممكن است، كیف را در خانه نشویید و از انداختن آن در ماشین لباسشویی خودداری كنید.