یکی از چیزهایی که برای کاربران فیسبوک ممکن است آزاردهنده باشد نحوه نامناسب آدرس دهی به اکانتهای افراد و صفحات Fan page است. با اینکه این موضوع مدتهاست حل شده محسوب میشود اما برخی دوستان در مورد نحوه اجرای آن پرسیده بودند و بنابراین بر آن شدم آن را در یک مطلب ساده توضیح دهم.
خوب برویم سر اصل مطلب هدف کار ساخت آدرس کوتاه برای اکانت شما و یا fan page شماست. اگر نام شما yourname باشد آدرس فیسبوک کوتاه شما به این شکل می شود:

http://www.facebook.com/yourname

یا برای fan page خود دوست دارید آدرس کوتاه yourfanpage را تنظیم کنید:

http://www.facebook.com/yourfanpage

اگر تمایل دارید که در فیسبوک آدرس صفحه شخصی شما و یا Fan page ساخته شده توسط شما آدرسی شفاف و ساده باشد باید بدانید مراحل کار بسیار ساده است اما برای Fan page پیش نیازی از نظر تعداد کاربران like کرده را دارد. در واقع اگر برای Fan Page قصد ساخت آدرس کوتاه دارید باید اقلا” 25 نفر آن Fan page را لایک کرده باشند.

خوب برای انجام این کار وارد فیسبوک شوید و به آدرس زیر بروید. دقت کنید این آدرس عینا” باید درج شود و منظور اکانت شما نیست بلکه دقیقا” همین آدرس قید شده را باید وارد کنید.
http://www.facebook.com/username

خوب حالا وارد صفحه انتساب فیسبوک می شوید. اگر قبلا” اکانت خود را با موبایل تایید نکرده اید در این مرحله از شما خواسته میشود یک شماره موبایل بدهید تا کد تایید را ارسال نمایند. این پیامک برای شبکه موبایل ایران هم ارسال میشود اما کمی زمانبر است و آنی رخ نمی دهد اما ارسال خواهد شد. پس از آنکه کد تایید را دریافت کردید در فیسبوک وارد کنید تا بتوانید نام کاربری شخصی تنظیم کنید. اگر برای fan page قصد ساخت آدرس کوتاه یا shortcut دارید باید اکانت سازنده آن صفحه فیسبوک باید توسط موبایل تایید شده باشد.

نکات مهم:
1-آدرس کوتاه اختصاص داده شده پس از نسبت دادن قابل تغییر نیست و دایمی است مگر کلا” اکانت خود و یا fan page را حذف کنید.
2-اگر آدرس قبلا” توسط کسی ثبت شده باشد باید با کمی تغییر، آدرس کوتاه را وارد کنید. این مشکل در مورد اکانتهای شخصی بیشتر رخ میدهد زیرا پیش فرض نام فامیل قید شده شماست که ممکن است به دلیل تشابه فامیلی قبلا” ثبت شده باشد.