از زمانی که حجم وب و اینترنت بالا رفت یک کار مهم باید انجام میشد و آن جستجو بود. جستجو در بین میلیونها و میلیاردها چیز مشابه و یافتن آنچه کاربر به دنبال آن است. قدم اول جستجوی بر اساس کلمات کلیدی بود. این روش هنوز هم پر کاربردترین روش کار است. اما در کنار این روش سایر روشها هم گسترش یافتند. روشهایی که به فراخور نوع محتوا هوشمندانه تر از جستجوی کلیدی بودند.
برای مثال ایده جستجوی عکس با یک عکس توسط TinEYE به حقیقت رسید و اکنون حتی گوگل هم در بخش جستجوی تصاویر خود آن را ارایه می دهد و شما می توانید یک عکس را آپلود کنید و یا آدرس حضور آن را در وب بدهید تا برای شما نسخه های بزرگتر و با رزولوشن بهتر و یا دستکاری نشده و Crop نشده آن یافت شود.
چیز جالب دیگری که در اواسط دهه اول قرن بیستم و یکم به حقیقت پیوست موتورهای جستجوی فایلهای صوتی بود. این موتورهای جستجو دارای قابلیت جالبی هستند. شما بخشی از یک آهنگ را شنیده اید را خودتان میخوانید و آن موتور جستجو برای شما مشخصات کامل آن را می یابد! یا اینکه شما یک بخش ناقص و یا کم کیفیت یک موسیقی را دارید و همان را پخش می کنید و خروجی کار تبدیل به یک اثر انگشت شده و برای سایت مذکور ارسال می شود و سپس با جستجو در کتابخانه آن فایل اصلی یافته شده و مشخصاتش شامل نام خواننده و متن ترانه و … نمایش داده می شود. با این کار شما می توانید به راحتی به موسیقیهای ناشناخته ای که دارید دست یابید.

اما معرفی این خدمات:

1-Shazam: تقریبا” همه ابزارهای دیجیتالی همراه شما که هوشمند باشند (شامل موبایل و تبلت) توسط این خدمات پوشش داده می شوند. بخشی از موسیقی در حال پخش توسط آن اسکن می شود و موسیقی کامل (مشخصات آن) نمایش داده می شود. اشکال این خدمات آن است که برای ویندوز و مک و لینوکس ارایه نشده است و صرفا” برای دیوایسهای ویندوز فون، اندروید، iOS و سمیبین و بلکبری است. برتری شازم در آن است که رایگان ارایه می شود.

2-Soundhound: خدماتی مشابه شازم ارایه میدهد و همان محدودیتها را نیز دارد! یعنی فقط برای موبایل و تبلت ارایه شده است. خدمات این سایت رایگان است. این سایت نیز خدمات ویندوز یا مک ارایه نمی دهد و محدود به ابزارهای موبایل است.

3-Midomi: این خدمات شاید از بقیه جالبتر باشد! اقلا” در نوع پیاده سازی جالبتر است. در این خدمات یک گزینه جالب وجود دارد. نسخه وب! با مراجعه به صفحه اصلی و در بالای صفحه برنامه تحت وب “گوش کن” دیده میشود. با کلیک روی آن سعی میکند از میکروفون بشنود. اگر موسیقی دارید از داخل کنترل پانل ویندوز ورودی سیستم را بر روی خروجی استریو تنظیم کنید و یا اینکه خیلی ساده اجازه دهید از اسپیکر صدا پخش شود و توسط میکروفون شنیده شود. اگر هم اصلا” موسیقی را ندارید و فقط شعر آن را حفط هستید همان را با همان لحن خواننده بخوانید! اقلا” 10 تا 15 ثانیه که توسط “گوش کن” شنیده شود برای بررسی به سایت فرستاده می شود و نتیجه آن را می بینید. اگر نتیجه کار خوب نبود دوباره امتحان کنید به خصوص اگر خودتان به تقلید صدا و خوانندگی از موسیقی مورد نظرتان پرداخته اید! فراموش نکنید اگر برنامه بلوکه کننده فلش و … دارید ممکن است این “گوش کن” که داخل صفحه جاسازی شده خوب اجرا نشود. در این موارد بد نیست گاهی به اینترنت اکسپلورر خود که در گوشه ای خاک میخورد سری بزنید!

خوب اینها خدمات معروفتر در این حوزه هستند اما بد نیست سری هم به این خدمات بزنید:

Audiobaba

IntoNow

AudioTag

Audiggle

Tunatic

MusicID

شاید این مطلب برای برخی از کاربران چیز جدیدی نباشد اما مسلما” بسیاری از کاربران دیگر کماکان با چنین ابزارهایی آشنا نیستند.