سازمان‌ها برای توسعه فناوری اطلاعات در حوزه‌های زیر فعالیت می‌نمایند:


-          نرم‌افزارهای كاربردی: برای رفع نیازهای عمومی و تخصصی كاربران همچون Microsoft Office, Adobe Suite, AutoCAD
-          نرم‌افزارهای سرویس دهنده و امنیتی و  خانواده محصولات سرور همچون ISA Server, Mail Server, Windows Server Family
-          نرم‌افزارهایی برای مدیریت داده‌های ساختار یافته (Structured Data) همچون ERP, CRM,PMS
-          نرم‌افزارهای برای مدیریت داده‌های ساختار نیافته (Unstructured Data) همچون Microsoft SharePoint

  با توسعه فعالیت‌ها در سازمان، داده‌های ساختار نیافته به سرعت رشد نموده و لایه‌هایی از اطلاعات، سوابق و دانش سازمان كه در آن قرار دارد، در صورت عدم ساماندهی و مدیریت صحیح در بلند مدت از بین خواهد رفت و یا به صورت اطلاعاتی غیرموثر تبدیل خواهد شد. سازمان‌ها راه‌های متعددی در طی سالهای عمر تكنولوژی اطلاعات برای مدیریت این گونه از داده‌ها در پیش گرفتند. ازجمله برنامه‌نویسی در داخل سازمان، برون‌سپاری نیازها، توسعه استفاده از نرم‌افزارهای كاربردی و ارتباطی به صورت گسترده‌تر در سطح سازمان برای رفع نیازها، ولی از آنجایی كه نیازمندی‌های این بخش متنوع، متغیر و با نیاز فوری می‌باشد و نیاز به درك و شناخت داخلی از تعارف سیستم می‌باشد، هیچ یك از این راهكارها استمرار، سرعت و كیفیت مطلوب را در این زمینه نداشته‌اند.
SharePoint    برای اولین بار در سال 2001 به جمع نرم‌افزارهای مایكروسافت پیوست. این نرم‌افزار به عنوان یك  بستر نرم‌افزاری با ویژگیهای زیر معرفی گردیده است:
نسخه Server نرم‌افزار Microsoft Office
پرتال سازمانی (Intranet, Extranet, Internet)
مدیریت محتوی یكپارچه (Enterprise Content Management)
مدیریت اطلاعات (Information Management)
مدیریت اسناد (Document Management)
مدیریت سوابق (Record Management)
مدیریت دانش (Knowledge Management)
تعاملات سازمانی (Collaboration)
هوشمندی كسب و كار (BI, KPI)
پیگیری رویدادها موضوعات (Issue Tracking)

با ورود نسل چهارم و تجارب ده ساله، دامنه و یكپارچگی این محصول با سایر محصولات سرویس‌دهنده و همچنین ابزارهای كاربردی مایكروسافت افزایش یافته و كاربردهای وسیعی برای این بستر مدیرتی و ارتباطی به تصویر درآمده است. این ابزار به عنوان یك بستر با در اختیار گرفتن و تقویت كلیه ابزار موجود در مجموعهMicrosoft Office و تعامل مناسب با سایر نرم‌افزارهای سرور از جمله:

Active Directory
Project Server
Exchange Server
Performance Point Server (Dashboard Designer)
Communication Server  (Lync Server)
و همچنین نرم‌افزارهای:
 SharePoint Designer
InfoPath
Visual Studio

  امكان ایجاد محیط‌های سریع ساخت با امكان سفارشی سازی را برای سازمان‌ها را فراهم آورده و فاصله میان طراحی، پیاده‌سازی و توسعه را به حداقل رسانده است. از این رو ابزار بسیار مناسب جهت طراحی و پیاده‌سازی ایده‌های سیستمی سازمان با هزینه مناسب و در زمان موثر خواهد بود.

در سال‌های اخیر بسترهای ارائه شده از سوی شركتهای نرم‌افزاری بزرگ به صورت فوندانسیون‌های از پیش ساخته شده (غذای نیمه آماده) جهت بسترسازی سریع اولیه بوده و راه‌كارهای سازمانی بر روی این فوندانسیون‌ها قابلیت پیاده‌سازی در زمان كوتاه و موثر را دارد. از جمله این فوندانسیون‌ها كه مورد اقبال و توجه بسیاری از سازمان‌ها در سطح دنیا قرار گرفته است، SharePoint می‌باشد.

طبق آمار رسمی مایكروسافت هم اكنون SharePoint با نرخ رشد سالانه 35%، دارای سریع‌ترین رشد نسبت به سایر محصولات سروری در تاریخ می‌باشد. تحقیقات فارستر در سال 2008 نشان داد كه 96% شركت‌ها در حال برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی، راه‌اندازی و استفاده حداقل بخشی از محصولات Microsoft SharePoint می‌باشند و 87% این شركت‌ها مصمم به پیاده‌سازی و یا ارتقاء سیستم SharePoint ظرف 12 ماه آینده می‌باشند.