1.آنتی ویروس چیست؟


ضد ویروس اصطلاحی است که به برنامه یا مجموعه ای از برنامه ها اطلاق می شود که برای محافظت از کامپیوتر در برابر ویروس ها استفاده می شوند.

 2.دلایل استفاده از آنتی ویروس(نسخه های اصلی)

الف) محافظت از فایلها واطلاعات:

محافظت از فایلها وعکسهای شخصی در مقابل سرقت و نفوذ هکرها  از طریق اینترنت ،جلوگیری از نفوذ ویروسها و تروجان ها و کرمها و برنامه های مخرب ،پیشگیری از نفوذ سارقان اینترنتی وکاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری و پشتیبانی کامپیوترها و شبکه های خانگی و سازمانها

ب) استفاده بهینه از منابع سیستم:

خیلی از ویروسها و برنامه های مخرب منابع سیستم را جهت استفاده اهداف خرابکارانه خود اشغال می کنند. به طور مثال قسمتی از رم وهارد دستگاه را اشغال می کنندکه به خودی خود سرعت سیستم و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهند وعمرمفید قطعات مذکور در بعضی مواقع بعلت درگیر بودن مداوم به نصف کاهش پیدا میکند.

ج) مشکل نصب مجدد سیستم عامل:

از آنجائیکه در کشور ما بیشتر ویندوزها ونرم افزارها غیر اورجینال (crack)میباشند وهیچ پشتیبانی از طرف شرکتهای سازنده نمیشوند، بسیاری  از ویروسها و تروجان ها به فایلهای اصلی سیستم‌عامل و نرم افزارهای آن آسیب جدی وارد میکنند و در این مواقع چاره ای بجز تعویض سیستم‌عامل وجود ندارد که خساراتی چون از دست دادن اطلاعات و صرف زمان و همچنین هزینه‌های مالی زیادرا با خود دارد.

3.مقایسه بین آنتی ویروس های غیراصلی(crack)و نسخه اصلی:

اگر آنتی ویروس نسخه آزمایشی را دانلود کنید (بصورت رسمی از سایت های سازندگان آنتی ویروس) معمولاً این نرم افزار ها بصورت نسخه های آزمایشی (Trial) می باشند، یعنی همه امکانات یک آنتی ویروس رجیستر شده را دارند ولی با محدودیت زمانی (بطورمثال بین 20 تا 30 روز بصورت رایگان بروزرسانی شوند). بعد از این مدت شما دیگر قادر به استفاده از امکانات نرم افزار نمی باشید از جمله مهمترین ویژگی که همه آنتی‌ویروسها آن را غیرفعال(Disable) می کنند امکان بروزرسانی(Update) لیست ویروسها و گارد یا جستجوی آنلاین ویروسها است و برای ادامه استفاده از یک آنتی ویروس شما نیاز دارید که آنرا خریداری کنید

4.چرا شرکتهای امنیتی سازنده آنتی ویروسها اجازه بروزرسانی نرم افزارهای غیراصلی (Crack) را می‌دهند؟

متاسفانه افراد غیر متخصص این تصور را دارند که براحتی و با دانلود فایلهای غیراصلی توانسته اند این شرکتهای بزرگ را گول بزنند و ا ین شرکتها که خودشان کارشان امنیت است نتوانسته اند این مشکل را حل کنند!!!

اما کاملاً در اشتباهند! همه شرکتهای تولید کننده نرم افزارهای امنیتی به راحتی می توانند بفهمند که چه کسانی و با چه آدرس اینترنتی (IP) و از چه کشوری و از چه نسخه نرم افزار و با چه شماره سریال به سرور آنها وصل شده و اقدام به بروزرسانی آنتی ویروس خود می کنند. بنابرین به راحتی می توانند با توجه به این اطلاعات مانع بروزرسانی برنامه های غیراصلی شوند.

افرادی که از برنامه های غیراصلی (crack) استفاده می کنند حتماً احتیاجی به ساپورت و پشتیبانی ندارند و اطلاعات روی سیستمشان آنقدر برایشان مهم نیست که در صورت ویروسی شدن و یا مورد حمله قرارگرفتن (اطلاعات خصوصی)، چیزی را از دست بدهند

5.تفاوت بین آنتی ویروسهای غیراصلی (crack) و اصلی چیست؟

اگر بروزرسانی در رابطه با برنامه های غیر اصلی (crack) شده انجام بگیرد مطمئناً از سرور اصلی بروزرسانی صورت نمی گیرد بلکه از سرور مخصوص بروزرسانی برنامه های غیر اصلی(crack) شده انجام می‌گیرد.

بعلت وجود کرک های مختلف که بدست افراد خرابکار ساخته میشوند امکان دزدی و کپی اطلاعات شخصی کامپیوتر شما مثل پسوردها و اطلاعات ایمیلها و اطلاعات بانکی و عکسهای شخصی و غیره و همچنین ایجاد خرابکاری در کامپیوتر شما وجود دارد وشرکت تولید کننده آنتی ویروس هیچ تعهدی نسبت به این کار ندارد.

ساپورت ها و پشتیبانی امروزه در همه محصولات حرف اول را میزند. خصوصاً در یک آنتی ویروس که روزانه تعداد بیشماری برنامه های مخرب بوجود می آیند و شناختن ویروسها یا مخربها بوجود آمده امری بسیار مهم است.

6.معرفی یک آنتی ویروس خوب:آنتی ویروس Kaspersky 

آنتی ویروس ، کسپرسکی (Kaspersky ) بر اساس آمار ارایه شده از سازمان اطلاعات و فناوری ایران در تابستان سال86 مشخص گردید که آنتی ویروس کسپرسکی( Kaspersky ) ، محبوبترین محصول امنیتی دیجیتالی در ایران می باشد.

می توان گفت آنتی ویروس کسپرسکی(Kaspersky ) یکی از بهترین آنتی ویروس هاست با قابلیتهایی نظیر:

شرکت کسپرسکی بواسطه دارا بودن بیش از 10 لابراتوار و آزمایشگاه در دنیا دارای قویترین و بیشترین تیم کارشناسی، فنی و ساپورت در میان شرکتهای امنیتی می باشد و به این دلیل سریعترین شرکت در جذب ویروسهای کامپیوتری و ارائه راه کارهای مناسب در مقابل تهدیدات جدید و همچنین در بروزرسانی محصولات ( با بیش از 600 بروزرسانی‌ در‌ماه (میباشد و محیطی بسیار امن برای کاربران فراهم می نماید.

7.نکات ایمنی درمورد کار با آنتی ویروسها:

الف)سعی کنید هر هفته یا حداقل هر یک ماه، پوشه های امنیتی نرم افزار را دانلود کنید(به‌روزرسانی).

ب) هر هفته کل درایو مخصوصاً درایو ویندوز را اسکن نمایید.

ج)اجازه کانکت شدن هر برنامه اجرایی که توسط فایروال شناسایی میشود را ندهید. فقط نرم افزارهای مورد نیاز مثل مسنجر.

حال که شما یک آنتی ویروس مناسب برای کامپیوتر خود انتخاب کرده اید و آن را به روز کرده اید و بقیه کارهای جزئی را انجام داده اید، میتوان گفت تا حد خیلی زیادی از هک شدن و ویروسی شدن در امان خواهید ماند.

8.دلایل تأکید ما به بروز رسانی چیست؟

شاید در هفته نزدیک به 200 ویروس جدید منتشر شود. پس با بروزرسانی نرم افزار آنتی ویروس خود، لیست جدیدی را به لیست سیاه ویروسها در کامپیوتر خود اضافه کنید .