ساده ترین نوع شبكه فقط از دو نوع كامپیوتر تشكیل شده است. شما می توانید این نوع شبكه را برای اشتراك گذاری فایل ها، پرینتر یا هر وسیله جانبی دیگر یا حتی یك ارتباط اینترنتی استفاده كنید. برای اتصال دو كامپیوتر بهتر است این مقاله را مطالعه كنید تا با روش های موجود آشنا شوید و با توجه به امكانات خود یكی از آنها را انتخاب كنید.
راههای ارتباطی دو سیستم
 
توجه : در این مقاله فقط روش های اتصال دو كامپیوتر از طریق كابل توضیح داده می شود.
 
روش سنتی و معمول اتصال دو كامپیوتر عبارتست از ایجاد یك اتصال اختصاصی از طریق كابلی كه به هر دو كامپیوتر متصل شده است. اگر می خواهید به این روش عمل كنید چند گزینه وجود دارد.
 
كابل كراس اور ( cross over ) اترنت
كابل سریال مودم نول یا كابل پارالل تجهیزات جانبیعکس کابل کراس و شبکه
كابل USB مخصوص اتصال دو كامپیوتر
 
 
اترنت این روش به روش های دیگر برتری دارد چون سرعت و سازگاری آن بیشتر است و تنظیمات كمتری نیاز دارد. گذشته از این از تجهیزاتی استفاده می كنید كه در آینده می توانید از آنها در شبكه محلی خود هم استفاده كنید. حتی اگر یكی از كامپیوتر های شما فاقد كارت اترنت (كارت شبكه) باشد هنوز با استفاده از یك رابط اترنت به USB می توانید دو كامپیوتر را به هم متصل كنید.
 
  
سریال و پارالل به این نوع اتصال DCC می گویند كه مخفف Direct Cable Connection است و اگر از ویندوز به عنوان سیستم عامل استفاده می كنید كارایی آن كمتر از اتصال اترنت است. البته اگر چنین كابلی داشته باشید و سرعت برای شما مهم نباشد این روش را ترجیح خواهید داد. ولی به خاطر داشته باشید با كابل سریال و پارالل نمی توانید بیش از دو كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنید.
 
  
كابل USB  كابل USB معمولی را نباید برای اتصال دو كامپیوتر استفاده كنید در این صورت اتصال كوتاه الكتریكی رخ می دهد و كامپیوتر های شما صدمه خواهند دید. برای این منظور كابل مخصوصی وجود دارد كه می توانید آنها را از بازار تهیه كرده و بدون مشكل استفاده كنید. اگر كامپیوتر شما كارت شبكه نداشته باشد احتمالاً این روش گزینه مناسبی برای شماست.
 
  
 
برای اینكه دو كامپیوتر را بوسیله یكی از روش های كابلی كه در مورد هر كدام صحبت شد به یكدیگر متصل كنید باید:
 
هر كامپوتر باید یك رابط و سوكت آنرا داشته باشد.
تنظیمات شبكه در هر كامپیوتر به درستی انجام شود.
توجه داشته باشید كه با خط تلفن یا پریز برق نمی توانید دو كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنید.