مقدمه: ما در این مقاله برخی از مشکلات رایج مربوط به عملکرد نوت‌بوک و راه‌حل‌های برطرف نمودن آن‌ها را برای شما گرد‌آوری نموده‌ایم. در همه‌ی این روتین‌ها فرض بر این است که ویندوز کاملا آپ‌دیت شده (از سایت www.update.windows.com بازدید نمائید) اما مشکلات هنوز پا بر جا هستند. اگر آیتمی نیاز به خاموش کردن سیستم داشته باشد و شما نتوانید این کار را انجام دهید، دکمه‌ی پاور را فشار داده و برای 5 ثانیه نگه دارید.

عیب‌یابی Rebootهای ناخواسته

 Rebootهای ناخواسته PC (که uncommaned نام دارد) معمولا به این دلیل که سیستم عامل ویندوز به طور پیش‌فرض به گونه‌ای تنظیم شده تا در زمان بروز اشکال Reboot شود ظاهر می‌گردد. یک Reboot می‌تواند به دلیل این که یک update سیستم را به طور اتوماتیک از نو راه‌اندازی می‌کند نیز ایجاد شود اما این چیزی است که باید مراقب آن باشید. اگر شما قبل از Reboot ارتقایی نصب نکرده باشید قبل از این که اوضاع خراب‌تر شود باید علت آن را مشخص کنید. یکی از دلایل رایج اما محتمل این امر به عدم سازگاری BIOS مربوط می‌شود. اگر برروی یک نوت‌بوک قدیمی به یک نسخه‌ی جدید از ویندوز ارتقا پیدا کرده باشید برای این که ببینید آیا BIOS شما نیاز به ارتقا دارد یا نه با تولیدکننده تماس بگیرید.
یک علت دیگر Rebootها به باگ‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری یا عدم سازگاری درایورها مروبط می‌شود. اگر مشکل درست بعد از نصب نرم‌افزار یا سخت‌افزار جدید یا هنگام باز کردن یک برنامه‌ی خاص ایجاد می‌شود، برای دریافت ارتقاء به تولیدکننده یا توسعه‌دهنده‌ی آن برنامه مراجعه کنید. علت دیگر Rebootهای ناخواسته می‌تواند به منبع تغذیه یا گرما ارتباط داشته باشد. هرچند، ایجاد حرارت و گرما چیزی است که ممکن است خودتان بتوانید آن را برطرف نمائید.
 
 
چگونگی جلوگیری از بالا رفتن گرما

مکان هواکش‌های نوت‌بوک خود را مشخص کنید و هرگز آن را برروی چیزی که مسیر آن را مسدود می‌کند قرار ندهید. همچنین، هواکش‌ها را چک کنید تا گرد و خاک راه آن‌ها را نبسته باشد. در حالی که کامپیوترتان خاموش است و باطری را هم درآورده‌اید با استفاده از یک پارچه نرم که اندکی به الکل آغشته شده گرد و خاک را پاک کنید. اگر گرد و خاک یا ذرات ریز مجرای هواکش را مسدود کرده باشد استفاده از یک از جاروبرقی USB کوچک می‌تواند به شما کمک کند. ما برای این مرحله هوای فشرده شده را توصیه نمی‌کنیم زیرا استفاده از آن می‌تواند پره‌های فن شما را بیش از حد بچرخاند و باعث خرابی آن‌ها شود. اگر این کار مشکل را برطرف نکرد، برای آگاهی از دستورالعمل‌های مربوط به نظافت نوت‌بوک به دفترچه‌ی راهنمای آن مراجعه کنید. اگر نتوانستید این دستورالعمل‌ها را پیدا کنید اما هنوز هم قصد دارید این کار را انجام دهید نوت‌بوک را خاموش کنید، باطری را بردارید و تمام پیچ‌های ته آن را باز کنید تا بتوانید به داخل کامپیوترتان دسترسی پیدا کنید. قبل از اقدام به برداشتن قطعات داخل نوت‌بوک، با استفاده از یک مچ‌بند ضداستاتیک یا لمس یک قسمت رنگ نشده از سطح کامپیوتر خودتان را زمین کنید. اگر می‌خواهید برای پاک کردن سیستم از هوای فشرده استفاده کنید، برای جلوگیری از چرخیدن بیش از حد پره‌های فن، یک خلال دندان بین دو پره فن قرار دهید.
مشکلات مربوط به Shutdown

چنان‌چه اخیرا نرم‌افزار یا سخت‌افزار جدیدی را نصب کرده‌اید و کامپیوتر شما به درستی خاموش نمی‌شود، احتمال دارد که یک درایور یا فرآیند مربوط به آن‌ها باعث ایجاد مشکل شده باشد. نرم‌افزار یا سخت‌افزار جدید را رفع‌نصب کنید. اگر کامپیوتر شما به درستی خاموش شد، برای پی بردن به علت این موضوع باید با تولیدکننده / توسعه‌دهنده نرم‌افزار یا سخت‌افزار صحبت کنید.

اگر ویندوز در زمانی که انتظار دارید سیستم را خاموش نکرد، راه‌حل این مشکل می‌تواند به سادگی‌ِ دستکاریِ تنظیمات مربوط به پاور باشد. در نوار سیستم برروی آیکون باطری کلیک راست و Power Options را انتخاب کنید. تنظیماتی مثل Choose What Closing The Lid Does را تغییر دهید.

رفع مشکلات مربوط به یک نوت‌بوک مرده

یک نوت‌بوک مرده، یعنی وقتی که دکمه‌ی پاور را فشار می‌دهید نوت‌بوک روشن نمی‌شود (هیچ پیغام BIOSی وجود ندارد) می‌تواند علل متعددی داشته باشد. ببینید آیا وقتی آن را به آداپتور AC وصل می‌کنید روشن می‌شود یا نه. اگر نوت‌بوک روشن شد، به احتمال زیاد باطری آن اشکال دارد. باطری را بردارید و آن را عوض کنید، اطمینان حاصل کنید که چیزی کانکتورهای آن را بلوکه نکرده باشد. اگر این کار مشکل را برطرف نکرد، ببینید آیا نوت‌بوک شما از ویژگی تست باطری نظیر HP Battery Check برخوردار هست یا نه. اگر نوت‌بوک با پاور AC یا یک باطری شارژ شده هم روشن نشد، ادامه‌ی مقاله را مطالعه کنید.

مشکلات مربوط به پاور

دکمه‌ی پاور نوت‌بوک را فشار دهید و روال‌های بصری را چک کنید. آیا چراغ پاور روشن می‌شود؟ اگر روشن شد کامپیوتر شما پاور دریافت می‌کند. اگر روشن نشد، ممکن است آداپتور AC و / یا باطری مشکل داشته باشند. از یک آداتور AC سازگار استفاده کنید و ببینید آیا این آداپتور می‌تواند کامپیوتر را روشن کند یا نه، اگر جواب مثبت بود برای اطمینان از شارژ درست باطری، آداپتور را کماکان به پریز برق متصل نگه دارید.
 
اگر نمایش‌گری دارید که کار می‌کند اما با اشکال مواجه است علل متعددی برای درست کار نکردن آن وجود دارد. آیا اخیرا یک کارت ویدئویی جدید نصب کرده‌اید یا مشکل تنها زمانی که نرم‌افزار خاصی را اجرا می‌کنید ایجاد می‌شود؟ در صورت مثبت بودن جواب، ممکن است نیاز به دستکاری تنظیمات ویدئویی داشته باشید. برروی یک ناحیه‌ی خالی از دسک‌تاپ کلیک راست کنید،  Properties (ویندوز XP)، Graphics Properties (ویندوز ویستا) یا Screen Resolution (در ویندوز 7( را انتخاب کنید. اینترفیسی که مشاهده می‌کنید براساس مدل نوت‌بوک و کارت / چیپ گرافیکی آن متفاوت خواهد بود اما در هر صورت باید بتوانید تعدادی از تنظیمات را دست‌کاری کنید.  اگر اخیرا یک کارت ویدئویی نصب کرده‌اید، برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد آن ممکن است نیاز به مشاوره با تولید‌کننده داشته باشید.اگر نمایش‌گر تار بود یا به طور ناخواسته چشمک می‌زد، گزینه‌های پاور که قبلا تشریح شد را کنترل کنید. حالت‌های Power saving می‌توانند باعث این رفتارها شوند. در عین حال اطمینان حاصل کنید که محافظ صفحه‌ی نمایش روی حالت Blank تنظیم نشده باشد.
برای پی بردن به علت روبرو شدن با یک صفحه‌ی نمایش خالی در زمان بوت یا در صورتی که راه‌حل‌های قبلی نتوانستند کمکی به شما بکنند سیستم را خاموش کنید و یک مانیتور بیرونی به آن متصل نمائید. اگر مانیتور بیرونی کار کرد، علت ممکن است از نمایش‌گر ویدئویی نوت‌بوک باشد (این وضعیت به ندرت پیش می‌آید مگر این که خرابی قابل مشاهده‌ای ایجاد شده باشد). همچنین احتمال دارد یکی از اتصالات قطع یا خراب شده باشد. اگر مانتیور بیرونی هم کار نکرد، ممکن است چیپ / آداپتور ویدئویی دچار اشکال شده باشد.
اگر نمایش‌گر برای مدتی طولانی کار نکند ممکن است یک یا چند تا از چیپ‌های حافظه خراب شده باشند یا حرارت پردازش‌گر ویدئویی بالا رفته باشد. اشکالات مربوط به تصویر می‌تواند در زمانی که دمای کل نوت‌بوک بیش از حد بالا می‌رود نیز ایجاد شود. اگر به نظرتان رسید که مایعی برروی نمایش‌گر پخش شده است، به احتمال زیاد باید آن را تعویض کنید. اگر نشانه‌هایی از مشکلاتی که در دو پاراگراف آخر تشریح کردیم مشاهده نمودید، به دفترچه‌ی راهنمای سرویس نوت‌بوک مراجعه کنید.
حل مشکل مربوط به درایو نوری

اگر درایو شما قابل تعویض است، اطمینان حاصل کنید که کاملا سر جای خودش قرار گرفته باشد. همچنین ممکن است بخواهید یک کیت تمیزکننده بخرید و درایو را براساس دستورالعمل‌های آن تمیز کنید.

آن را سرویس کنید

بسیاری از راه‌حل‌ها شما را به دستورالعمل سرویس هدایت می‌کنند. پیکره‌بندی نوت‌بوک‌ها با هم فرق دارد و به همین علت ارائه راه‌حل‌های یکسان را غیرممکن می‌کند. برای یافتن راهنمای سرویس نوت‌بوک خود جست و جو کنید. اگر تمایلی به انجام این کار ندارید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.