مام توصیه‌ها و مطالبی که در این مقاله ذکر می‌شود با در نظر گرفتن این که شبکه شما در حال اجرا است بیان می‌گردد. همچنین فرض ما این است که شما به اینترنت متصل هستید

 قبل از ادامه، شما باید بدانید چگونه پنجره‌ی CLI را باز کنید. در ویندوز XP، برروی Start کلیک کنید، Run را انتخاب نمائید، CMD را در فیلد Open تایپ کنید و Enter را فشار دهید. در ویندوز ویستا یا ویندوز 7، برروی دکمه‌ی Start کلیک و CMD را در داخل فیلد Start Search تایپ کنید و سپس برروی آیکون CMD که در نتایج ظاهر می‌شود کلیک نمائید.

شبکه را Ping کنید

کلیه‌ی میزبان‌های اینترنت یا شبکه،کامپیوترها، مسیریاب‌ها و تمام ابزاری که قابلیت استفاده از اینترنت را دارند به منظور شناساندن منحصر به فرد و متفاوت خود از یک آدرس IP (که رشته‌ای متشکل از چهار گروه اعداد است که با نقطه از هم جدا شده‌اند؛ مثل 233.122.0.2) استفاده می‌کنند. شما ممکن است از این اعداد برای دسترسی به لاگ‌این شبکه استفاده کرده باشید. این آدرس همچنین می‌تواند یک آدرس وب (که host name یا اسم میزبان نام دارد) یا نام DNS برای دسترسی به یک Login باشد. آدرس‌های IP و اسامی DNS را می‌توان به جای هم به کار برد. با استفاده از هر یک از این‌ها، یک فرمان ping می‌تواند مشخص کند که آیا کامپیوتر و شبکه می‌توانند داده‌های اساسی را مبادله کنند یا خیر.
 از پنجره‌ی خط فرمان، ping را با یک فضای خالی و آدرس IP یا اسم DNS تایپ کنید (مثلا ping 167.154.16.27 یا ping www.corporatenetwork.com) و دکمه Enter را فشار دهید. اگر یک پیام time-out مشاهده کردید، چند ثانیه صبر کنید. یک هشدار time-out در صورتی که پاسخ بیش از یک ثانیه به طول بینجامد ظاهر می‌شود.
اگر پاسخ نشان‌دهنده‌ی این باشد که بسته‌های دیتا ارسال و دریافت شده‌اند پس کامپیوتر شما در حال مبادله‌ی داده‌ها با آدرس شبکه است. شما می‌توانید برای ست‌آپ یک اتصال اختصاصی و تنظیمات ستینگ به بخش "متصل شوید"  این مقاله مراجعه کنید. اگر از طریق یک آدررس وب به سایت دسترسی پیدا کرده‌اید قبل از مراجعه به بخش "متصل شوید" به بخش Look It Up بروید.
اگر پاسخی دریافت کردید که در بر دارنده‌ی چیزی مربوط به یک دامنه‌ی غیرموجود بود، به احتمال زیاد برای لاگ‌این از آدرس IP یا نام DNS نادرست استفاده کرده‌اید. یک بار دیگر آدرس را چک و سعی کنید به طور عادی متصل شوید. (اگر با یک آدرس IP لاگ‌این می‌کنید برای چک کردن سریع اعتبار آن به مرحله‌ی Look It Up بروید). 
اگر یک پیام خطای مبادله دریافت کردید، داده‌های ping شده از PC شما بیرون نخواهند رفت. احتمالا دیواره آتش از دسترسی شما به شبکه جلوگیری به عمل می‌آورد. در نتیجه شما باید این سایت را به عنوان یک سایت مجاز به دیواره‌ی آتش خود اضافه کنید (برای آگاهی از چگونگی انجام این کار به مستندات دیواره‌ی آتش خود مراجعه کنید).
اگر پس از گذشت چندین time-out پاسخ دریافت کردید، ممکن است پاسخ شبکه به اتصال شما کُند باشد و یوتیلیتی دسترسی به شبکه یا مرورگر قبل از اتصال متوقف شده باشد. مدت زمان پاسخ‌گویی را با اضافه کردن سوئیچ –t (ping –t و به دنبال آن آدرس IP یا نام DNS) افزایش دهید. این کار، آدرس را به طور نسبی ping می‌کند. پس از انجام چند Ping، برای مشاهده‌ی بسته‌های دیتا دکمه‌های CTRL-Break را فشار دهید. اگر هنوز هم پاسخی دریافت نکردید، کار را کمی ادامه دهید و سپس CTRL-C را فشار دهید. اگر هرگز پاسخی دریافت نکردید یا تعداد Pingها از حد معقولی بیش‌تر شد برای کمک، به بخش "مسیر را ردیابی کنید" همین مقاله بروید.
اگر پیامی دریافت کردید که نشان می‌داد درخواست ping قادر به یافتن میزبان نیست و یا پاسخ دریافتی نشان‌گر این بود که تعداد بسته‌های ارسالی  صفر است شبکه قادر نیست به ping شما پاسخ دهد. تغییراتی که برروی شبکه یا پیکره‌بندی آن اعمال شده ممکن است باعث جلوگیری از دسترسی شما شده باشد. بنابراین باید برای کمک با مدیر شبکه تماس بگیرید.

به دنبال شبکه بگردید

شما می‌توانید از یک نام DNS به یک آدرس IP مراجعه کنید و بالعکس. از پنجره‌ی خط فرمان، nslookup را با یک فاصله و به دنبال آن اسم DNS یا آدرس  IP را وارد کنید و Enter را فشار دهید.
اسم DNS و اعدادی را که در خطوطی که با Name: و Address: آغاز می‌شوند یادداشت کنید. اگر یک آدرس IP‌ را چک می‌کنید نام DNS باید به تائید آن کمک کند. اگر نتوانستید چیزی را تشخیص دهید برای تائید آدرس IP با مدیر شبکه تماس بگیرید.
اگر از یک نام DNS‌ استفاده می‌کنید، ممکن است ویندوز با نمایش و بازشناسی DNS name مشکل داشته باشد (برگردان اسم DNS به یک آدرس IP). از همان پنجره‌ی خط فرمان دو ping انجام دهید؛ اولی را با استفاده از نام DNSی که یادداشت کرده بودید و دومی را با استفاده از آدرس IP. زمان‌های دسترسی این دو و همچنین بسته‌های ارسالی و دریافتی را با هم مقایسه کنید. اگر در رفتار ping آدرس IP در مقابل نام DNS تفاوت فاحش و عمده‌ای مشاهده کردید به بخش متصل شوید این مقاله بروید.

مسیر را ردیابی کنید

ردیابی مسیر بسته‌هایی که وارد شبکه می‌شوند به مشخص کردن مشکلات کمک می‌کند. از پنجره‌ی خط فرمان، tracert را با یک فاصله و به دنبال آن نام DNS یا آدرس IP‌ را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. خط‌هایی با زمان‌های دسترسی و آدرس‌های IP‌ ظاهر خواهد شد. چند خط آخر باید نام دامنه را نشان بدهد (آخرین خط، شبکه شما است). این، نشان‌گر مسیر و مدت زمانی که سفر بین دو گره موجود برروی اینترنت به طول می‌انجامد است.
اگر یک hop اولیه بیش از حد طول کشید یا باعث hang شدن ردیابی شد با ISP خود تماس بگیرید. چنان‌چه قبل از این که کارها خراب شود با تعداد زیادی hop مواجه شدید ممکن است مشکل به یک درگاه یا مسیریاب که در نزدیکی محل شبکه راه دور قرار گرفته است مربوط باشد. برای دریافت کمک با مدیر شبکه تماس بگیرید.

متصل شوید

ست‌آپ یک اتصال VPN‌مستقیم، یک اینترفیس لاگ‌این اختصاصی در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد مسائل مربوط به DNS را حل کنید. 
به منظور ست‌آپ اتصال در ویندوز XP، Control Panel را در منوی Start انتخاب کنید. برروی Network and Internet Connections کلیک کنید و سپس Create A Connection To The Network At Your Workplace را انتخاب کنید. در ویندوز 7 / ویستا، برروی Control Panel در منوی Start و سپس Network And Internet‌(در نمای Category) و پس از آن Network And Sharing Center کلیک کنید. در ویندوز ویستا برروی Set Up A Connection Or Network یا در ویندوز 7 تحت Change Your Network Settings برروی Set Up A New Connection Or Network کلیک کنید. گزینه‌ی Connect To A Workplace و سپس Use My Internet Connection را انتخاب کنید. (ویندوز ویستا و 7 smart card را به عنوان یک گزینه‌ی اتصال ارائه می کنند اما در این‌ مقاله به آن نمی‌پردازیم). 
Virtual Private Network Connection را انتخاب کنید، اسمی برای آن این اتصال برگزینید و نام DNS یا آدرس IP را وارد نمائید. اگر از شما سوال شد آیا می‌خواهید یک اتصال را شماره‌گیری کنید گزینه‌ی No را انتخاب کنید (مگر این که فقط به اینترنت dial-up دسترسی داشته باشید) و برروی Finish (ویندوز XP) یا Connect (ویندوز ویستا / 7) کلیک کنید. سیستم عامل کوشش می‌کند بدون پیکره‌بندی تنظیمات، ارتباط شما را برقرار کند. اگر این راه‌حل جواب نداد، یا اگر از ویندوز XP استفاده می‌کنید دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.
در ویندوز XP به پنجره‌ی Network Connections و در ویندوز ویستا / 7 به Sharing Center برگردید و برای مدیریت اتصال‌های شبکه برروی گزینه‌ی مورد نظر کلیک کنید. برروی آیکون شبکه‌ی VPN خود کلیک راست کنید و Properties را انتخاب نمائید. سپس، برروی برگه‌ی Networking, Internet Protocol و سپس Properties کلیک کنید (در ویندوز ویستا / 7، شما باید این کار را برای TCP/IP V4 و TCP/IP V6 انجام دهید). پیکره‌بندی اتوماتیک را لغو کنید و آدرس دقیق IP و نام‌های DNS را برای شبکه وارد کنید. از اینترفیس Properties خارج شوید، برروی آیکون VPN کلیک راست کنید و برروی Connect کلیک کنید و زمانی که از شما سوال شد، اطلاعات Login خود را وارد نمائید.
اگر نمی‌توانید متصل شوید، ویندوز می‌تواند به شما کمک کند اما ممکن است به اطلاعات پیکره‌بندی پیشرفته‌تری نیاز داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر باید با مدیر شبکه تماس بگیرید.