با مایانک شارما همراه شوید تا بیاموزید چگونه یک کامپیوتر شخصی قدیمی را به یک سرور مناسب جهت مدیریت فایلها تبدیل نمایید

آنچه که شما نیاز دارید...

◄کارافزار سرور تورنت turnkey Linux

یک پیش-آرایش ساده توزیع Linux که شما می توانید آن را از سایت www.turnkeylinux.org بارگذاری نمایید.
شاید برای شما پیش آمده باشد که وقتی در دانشگاه مشغول به تحصیل بوده اید با کامپیوتری روبرو شده باشید که بسیار قدیمی می نمود، و اگر این کاپیوتر قادر بود زبان به سخن گشاید از شما انتظار داشت تا از او استفاده بهینه گردد و گرد فراموشی ائی که به واسطه گذشت سالیان روی او نشسته است را از وی بزدایید. اگر شما نیز مانند ما باشید، احتمالا بیشتر لوازم جانبی آن را به عنوان قطعه یدکی برخواهید داشت و تنها چیزی که برجای می ماند پردازنده ضعیف و حافظه دسترسی تصادفی آن (RAM) می باشد. شما نمی توانید سیستم عاملهای امروزی را روی آن اجرا نمایید، اما چیزی که از نظر دور مانده، این است که از این کامپیوتر قدیمی می توان به عنوان یک سرور مرکزی برای فایلها استفاده نمود سروری برای بارگذاری و به اشتراک گذاشتن آنها روی شبکه و وب خود.

کنترل از راه دور

سرور تورنت را نصب نمایید و سپس سرور خود را به روی خط آورید. بار دیگر شما آن را روی سرور خود که در جای دیگر قرار دارد اجرا نمایید، اکنون از طریق مرورگر خود آدرس آی پی سرور را اعمال کنید. کنترل پانل سرور تورنت دارای پنج زبانه است که به پنج مولفه اصلی این کارافزار اشاره دارد. زبانه "Basic" شما را به سوی واسطه P2P-GUI  هدایت می کند. این بسیارساده تر از واسطه پیش فرض MLDonkey می باشد که می تواند برای کاربرانی که برای اولین بار به شبکه متصل می شوند مورد استفاده قرار می گیرد (MLDonkey: MLDonkey یک کاربرد به اشتراک گذاری فایل همتا به همتا open source، چند پروتکل می باشد که روی بسیاری از لوحه ها به صورت کاربرد سروری اجرا می شود که به صورت غیرمستقیم با کاربر ارتباط برقرار می کند و آن را پشتیبانی می نماید.) شما می توانید به آن از طریق زبانه "Advanced" دسترسی داشته باشید.
یکی از خصوصیات دیگر این کارافزار آن است که این وسیله بر اساس مدیریت فایل با محوریت مرورگر eXtplorer عمل می کند، که به این طریق شما می توانید فایلها را دستکاری و مدیریت نمایید.    
  
نکته... کارافزارهای TurnKey

ما در این کلاس فشرده آموزشی خود از کارافزار Torrent Server TurnKey استفاده کرده ایم، اما حدود 40 کارافزار وجود دارند که محوریت آنها بر اساس وظیفه تعریف شده برای آنها می باشد. این کارافزارها قادرند هر کاری را انجام دهند از مدیریت محتوی یک library کوچک با سیستمهای معروف مدیریت-محتوی open-sourceگرفته تا گرد آوری همکاری های از پیش تنظیم شده برای تمام شرکتهای چند ملیتی.
همه کارافزارها در تمام زمینه هایی که مورد علاقه شما هستند یافت می شوند، به عبارت دیگر بسته به تمایل شما می توانید کارافزاری را برگزینید که با خواسته های شما سازگار باشد، البته موضوع دیگری را هم باید در نظر داشت و آن هم این که کجا می خواهید آنها را نصب نمایید. تصاویر ISOائی برای نصب کارافزارها وجود دارد، تا شما به راحتی بتوانید آنها را نصب نمایید به همان راحتی که شما می توانید به یک آرایش بهینه در یک محیط مجازی (virtual machine) دست یابید.
همچنین شما می توانید این تصاویر را روی خدمات ابر نظیر Amazon’s EC2 بازآرایی نمایید، و آنها را از طریق خدمات وب TurnKey Hub مدیریت کنید. برای بار نخست که برای TurnKey Hub ثبت نام شدید شما می توانید از آن برای تهیه نسخه پشتیبان از عناصر بسیار حیاتی و مهم کارافزار خود تهیه نمایید و آنها را در Amazon’s S3 ذخیره نمایید. این ابزار پشتیبانی می تواند داده ها را به کارافزار بازگرداند.
همه کارافزارهای TurnKey از آخرین نسخه  Long Term Support (LTS) اوبونتو (Ubuntu) استفاده می کنند، که در حال حاضر عبارت است از Ubuntu 10.04.1 و تا آوریل سال 2015 پشتیبانی می گردد. همانند کارافزارسرور تورنت، همه کارافزارهای TurnKey واسطه مدیریت (administration)انعطاف پذیر شامل webmin و شبیه ساز پایانه Shell in a Box را دارا می باشند، که شما می توانید از آن برای مدیریت نصب Ubuntu پایه استفاده نمایید.
کاربر تورنت دیگری نصب نمایید

چون کارافزارهای TurnKey بر اساس Ubuntu Linux هستند، شما می توانید از منابع توزیع برای نصب نرم-افزارهای اضافی بهره گیرید.
اگر شما زیاد علاقه مند به واسطه پیشرفته MLDonkey یا P2P-GUI ابتدایی نیستید، شما این امکان را دارید تا کاربر تورنت دیگری را نصب نمایید که می تواند از طریق واسطه وب محور  مانند Transmission کنترل می-شود. برای نصب بسته transmission-daemonمسیری را که در صفحه .... همین مقاله ارائه شده را دنبال کنید. در گام سوم (transmission-daemon در مکان <package-name>وارد نمایید).

Web Shell یک شبیه ساز (Emulator) پایانه با محوریت AJAX که Shell in a Box نامیده می شود را برمی انگیزد که شما می توانید از آن  به وسیله مرورگر وب خود برای بررسی سرور خود که در جای دیگری قرار دارد، بهره گیرید. در نهایت، Webminای برای کاربران CLI-averse وجود دارد. Webmin یک ابزار پیکربندی وب محور می باشد که شما می توانید از آن برای کنترل همه جلوه ها و نمودهای سرور راه دور خود  سود جویید، جلوه هایی مانند نصب یک cron job، خواندن نگاشتها، مدیریت فرآیندهای اجرا و غیره (Cron Job: Cron یک برنامه کاری با محوریت زمان در سیستم عاملهایی شبیه به Unix می باشد. نام Cron از واژه یونانی Chronos به معنای زمان گرفته شده است. Cron کاربران را قادر می ساز تا کارهای زمان بندی شده را (نظیر دستورها یا shell scriptها) به طور متناوب در زمانهای معین یا تاریخهای مشخص شده اجرا نماید).

همه این مولفه ها خارج از این محیط پیش آرایی می گردند. برای نمونه، MLDonkey همه پروتکلهای مربوط به اشتراک گذاری فایلها شامل HTTP، FTP، و BitTorrent را دارا است. در کنار این عناصر دیداری، چندین مولفه مفید اضافه دیگر نیز وجود دارد که در پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. برای نمونه، سرور فایل سامبا وجود دارد، که این اطمینان را به شما می دهد که شما از طریق ویندوز کامپیوترهای شخصی خود به راحتی می توانید به سرور خود دسترسی داشته باشید (Samba file sever: یکی از متداولترین راههای دسترسی به شبکه Ubuntu و کامپیوترهایی که سیستم عامل ویندوز دارند، پیکربندی سامبا به صورت یک سرور فایل می باشد.)

روی ویندوز، شما سرورهای راه دوری را خواهید یافت که به صورت TORRENTSERVER تحت شبکه در My Computer لیست شده اند. شما می توانید با استفاده از مجوزهای "root" کاربر که هنگام نصب ایجاد کرده اید، به سرور وارد شوید. این امر به شما این امکان را می دهد تا به سادگی فایلها را به سرور راه دور خود انتقال دهید. مکان پیش فرضی که در سرور برای ذخیره سازی فایلها در نظر گرفته شده است، srv/storage می باشد.