قلهک

منطقه قلهك به طور خاص به كوچه سجاد معروف است كه پیش از این كوچه ده نام داشته است. قلهك از غرب به خیابان شریعتی، از شرق به خیابان شهید فكوریان، از شمال به بزرگراه آیت ا... صدر و از جنوب به محله دروس منتهی می‌شود.
قلهك از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد. در سال 1251 (ه.ق) كه سرجان كمپل وزیر مختار بریتانیا در ایران بود، محمد شاه باغ بزرگی را در این منطقه به سفارت انگلیس اجاره داد و بعدا نیز از دریافت اجاره صرف نظر نمود كه سفارت ییلاقی انگلیسی‌ها در قلهك بود اما اتباع انگلیسی از حقوق خود تجاوز كردند و هر گونه دخل و تصرفی را به عنوان منطقه مسكونی در آنجا به عمل آوردند. قلهك محل مجادلات سیاسی و تحصن آزادی خواهان، خصوصاً در زمان مشروطیت نیز بوده است.
كلمه قلهك از دو كلمه «قله» و «ك» تشكیل شده كه قله معرب كلمه كله، مخفف كلات به معنای قلعه است. عقیده اهالی بر این است كه به دلیل اهمیت آبادی قلهك كه سه راه گذرگاه‌های لشگرك، ونك و شمیران بوده و به آن (قله –هك) گفته شده است.
این محله در منطقه 3 تهران واقع شده است.

قیطریه

منطقه قیطریه كه در جنوب شرقی تجریش در منطقه یك واقع شده‌، از شمال به دزاشیب، از جنوب به دروس و قلهك، از غرب به شریعتی و از شرق به چیذر و اختیاریه محدود می‌شود. می‌گویند قیطریه در قدیم شكارگاه بوده و در بهار و تابسان شكارهای كوچك (احتمالاً خرگوش) و پرندگان فراوان در آن دیده می‌شد و باغ قیطریه، باقی مانده، به صورت جنگل طبیعی بوده است كه خواهر ناصرالدین شاه (همسر امیركبیر) در آن اقامت داشت.
اما مهم‌ترین نكته‌ای كه درباره قیطریه می‌توان گفت، كشف قبرهای باستانی اقوام آریایی است كه پیشینه سه هزارساله دارد و آثاری از عصر آهن یعنی 800 تا 1200 سال قبل از میلاد در آن به دست آمده است. این قبرستان در دامنه شمال‌غربی تپه قیطریه در جنوب باغ‌های نیاوران واقع بوده است. در این گورستان 350 گورباستانی در محوطه‌ای با مساحت بیش از پنج هزار متر مربع كشف شده كه از آن گورستان، 2500 ظرف سفالی خاكستری سالم همراه به مقداری وسایل آشپزی، وسایل جنگی و زیورآلات به دست آمده است.

کاشانک

كاشانك، ناحیه‌ای حاشیه‌ای و كوهستانی در شمیران، واقع در منطقه یك است كه از غرب به پاسداران و نیاوران، از جنوب به میدان نوبنیاد، از شرق به دارآباد و اقدسیه و از شمال به رحمان‌آباد (خیابان پورابتهاج) منتهی می‌شود.
اصلی‌ترین خیابان این ناحیه، پورابتهاج است كه ارتباط بین دارآباد و نیاوران را برقرار می‌كند. كاشانك به فاطمه خانم ملقب به انیس الدوله از زنان ناصرالدین شاه تعلق داشته است.
در مورد علت نام‌ گرفتن این قریه به كاشانك، محمد حسن خان اعتمادالسلطنه می‌نویسد كه انیس الدوله حكمرانی كاشان را از ناصرالدین شاه خواسته هم برای آنكه دل همسر محبوب‌اش را نشكند، حكمرانی این قریه را به اسم كاشان كوچك (كاشانك) به او بخشید. مركز دایره‌المعارف اسلامی در این محل واقع شده است.

کامرانیه

نام محله‌ای است در منطقه 1 تهران است این محله به نام كامران میرزا، برادر ناصرالدین شاه قاجار و نایب السلطنه او، نامیده  شده است. كامران میرزا ، باغ كامرانیه را به شیوه‌ فرنگی باغچه بندی و گلكاری كرد و برای گل و گیاه باغ‌اش گرمخانه‌ای ساخت تا از سرمای زمستان درامان بمانند. وی دو باغبان اتریشی هم استخدام كرد كه دائماًٌ از باغ و باغچه‌اش مراقبت كنند. یك عمارت كلاه فرنگی هم در آنجا ساخته بود كه به پذیرایی از میهمانان اختصاص داشت. كامرانیه از نخستین نقاط ایران بود كه دارای خط تلفن شد. اولین تلفن درسال 1269 یعنی حدود 12 سال پس از اختراع تلفن بین دو ایستگاه ماشین دودی و شهر ری كشیده شد. بعد از آن، بین كامرانیه و عمارت سلطنتی وزارت جنگ، ارتباط تلفنی دایر شد. همچنین اولین بیمارستان حیوانات خانگی ایران با نام بیمارستان دامپزشكی تهران در این محله تأسیس شد. از محله‌ها و خیابان‌های نزدیك كامرانیه می‌توان از دزاشیب، صاحبقرانیه، كاشانك، دارآباد، شهرك البرز، اقدسیه، آجودانیه، پاسداران شمالی، فرمانیه، چیذر، قیطریه، شریعتی، قدس و باهنر را نام برد.

کن

دره كن واقع در شمال غرب تهران، از شمال به جاده امامزاده داود و از شرق به شهران راه داشته و در منطقه 5 واقع شده است. دره كن به واسطه جریان رودخانه كن كه از ارتفاعات البرز سرچشمه می‌گیرد، از سرسبزی ویژه‌ای برخوردار است. هوای خوب كن، در روزهای گرم تابستان، انبوه مردم را به سوی خود می‌كشاند. در طول راه، كوچه پس كوچه‌ها و باغ‌های قدیمی با دیواره‌های گلی كوتاه، توجه مسافران را به خود جلب می‌كند.
رودخانه پرآب كن، در ماه‌های گرم تابستان، جایی برای آب تنی اهالی محل و نیز كوهنودانی است كه به ارتفاعات منطقه صعود می‌كنند.
در فصل‌های بهار و پاییز می‌توان زیباترین چشم‌انداز‌ها را در دره كن و سولقان دید. كن به معنای گودال و چاله است و از آنجا كه دهكده در گودال قرار گرفته، از هیچ منطقه‌ای از تهران قابل رویت نیست. امامزاده شعیب، جعفر و امامزاده سید محمدرضا، در این منطقه قرار دارند.
از دیگر اماكن تاریخی این منطقه، آسیاب شاه و باغ شاه را می‌توان نام برد كه قدمت آن حدوداً به عهد هخامنشیان باز می‌گردد.

لارک

لارك به معنی لار كوچك، دهی بوده كه 25 نفر جمعیت داشته و در جنوب دارآباد و جنوب‌شرقی اقدسیه در شش كیلومتری شرق تجریش، واقع شده است: لارك اكنون جزء منطقه 1 شهرداری محسوب می‌شود.
لارك در اصل، متعلق به مهدی قلی خان امیر آخور بود. در زمان ناصرالدین شاه، میرزا رضاخان ارفع الدوله، معروف به «داش» آنجا را خرید و به نام خود، رضا آباد و ارفعیه نامید. روایت دیگری هم وجود دارد كه می‌گویند: ابتدا مرتضی قلی خان صنیع الدوله آنجا را خرید و بعد به دست مخبر همایون افتاد. پس از اینكه تمیسار ارفع، لارك را خرید، آن را به مركز گاوداری تبدیل كرد و ارفعیه نام نهاد. ارفع آن را در سال 1342 خرید و با سرمایه خود برای اولین بار، گاوداری مجهزی تأسیس كرد كه بخشی از شیر تهران و تمامی شیر تجریش را تأمین می‌كرد؛ به این طریق گاوهای شیرده اصلاح نژادی، برای اولین بار توسط او وارد ایران شدند.
این محله از شمال به دارآباد، از جنوب به بزرگراه لشگرك، از شرق به شهرك گلها و از غرب به آجودانیه منتهی می‌گردد.