آموزش وبلاگ آموزش tag:http://livesos.mihanblog.com 2020-03-28T12:59:54+01:00 mihanblog.com معرفی اسپانسر های ما 2014-12-22T19:24:13+01:00 2014-12-22T19:24:13+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/475 گروه آموزش                                                                                                                                     &n

 


                                                                                                                                   
PinterestInstagram Facebook Google Plus TwitterCloob.ComYouTubeAparat.ComLenzor.ComLinkedin.Com
]]>
آیا به نرم افزار امنیتی خود، اطمینان دارید؟ 2014-08-30T18:19:02+01:00 2014-08-30T18:19:02+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/612 گروه آموزش بعد از افشاگری های جنجال برانگیز ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی ایالات متحده در مورد جاسوسی های گسترده این نهاد امنیتی، حالا کاربران اینترنت بیش از پیش نسبت به امنیت حریم خصوصی شان نگران هستند. بسیاری از آنها به این فکر میکنند که چه سازمان هایی به اطلاعات خصوصی و محرمانه آن ها دسترسی دارند و با این اطلاعات چه خواهند کرد… اکثر کاربران به منظور ایجاد محیطی امن در سیستم های رایانه ای خود، از نرم افزارهای امنیت اینترنت و یا برنامه های ضدویروس استفاده می کنند، که نقش مهمی در حفاظت ا بعد از افشاگری های جنجال برانگیز ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی ایالات متحده در مورد جاسوسی های گسترده این نهاد امنیتی، حالا کاربران اینترنت بیش از پیش نسبت به امنیت حریم خصوصی شان نگران هستند. بسیاری از آنها به این فکر میکنند که چه سازمان هایی به اطلاعات خصوصی و محرمانه آن ها دسترسی دارند و با این اطلاعات چه خواهند کرد…

 اکثر کاربران به منظور ایجاد محیطی امن در سیستم های رایانه ای خود، از نرم افزارهای امنیت اینترنت و یا برنامه های ضدویروس استفاده می کنند، که نقش مهمی در حفاظت از حریم خصوصی کاربرانشان بر عهده دارند. البته به همان میزان مهم است که کاربران هم به محصولات امنیتی مورد استفاده خود، اعتماد و اطمینان داشته باشند.
 keyboard security
 سال ها، همه ما از ترس ربوده شدن اطلاعات خصوصی و محرمانه مان در فضای مجازی و اینترنت، تنها به نرم افزارهای امنیتی اطمینان کرده ایم، اما آیا حالا با مطرح شدن جاسوسی های وسیع سازمان های امنیتی در سراسر جهان، می توانیم به نرم افزار حفاظتی نصب شده در رایانه خود، اعتماد کنیم؟
 ارسال اطلاعات محرمانه! 
 
 شرکت های امنیت اینترنت، طبق قوانین بین المللی حق دارند تا برای تأمین امنیت ما،‌ به اطلاعات فنی رایانه ها، فایل های اجرایی و سیستمی و یا سایر اطلاعات محرمانه دسترسی داشته باشند و “برخی” از آن ها را برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه های فنی خود ارسال کنند.  
 اما مشکل اینجاست که نظارت خاصی بر نوع،‌ نحوه، مقدار و اهمیت اطلاعات ارسال شده به آزمایشگاه های ضدبدافزار وجود ندارد.
 “واقعیت این است که متاسفانه “برخی” از شرکت های ضدویروس و امنیت اینترنت، اطلاعات مهم اما غیر ضروری که بعضاً شامل اطلاعات خصوصی ما می باشند را به پایگاه های اطلاعاتی خود ارسال و در آن ذخیره می کنند.”
 اینکه این شرکت ها حق قانونی برای مخابره “برخی” اطلاعات فنی رایانه ها را دارند، تا حدی منطقی ست؛ اما این بدان معنی نیست که آن ها باید اختیار کامل رایانه های خانگی یا سازمانی ما را در دست داشته باشند؛ با این توجیه که امنیت مجازی ما را تأمین می کنند.
 بررسی های جدید انجام شده توسط پایگاه اینترنتی AV-Comparatives، مرکز ارزیابی عملکرد برنامه های امنیت اینترنت، نشان می دهد که متاسفانه “بعضی” از نرم افزارهای امنیتی محبوب، برخی اطلاعات محرمانه و خصوصی کاربران اینترنت را برای سازندگان خود مخابره میکنند!
  
واضح است که تولید کنندگان ضدویروس و ابزارهای امنیتی باید مطابق با قوانین کشور خود عمل کنند. برای مثال بعضی از شرکت های امنیتی طبق حکم صادر شده از دادگاه کشور خود، برای فروش محصولاتشان باید اطلاعات هویتی مشتری مثل “نام کامل کاربر، پست الکترونیک، شماره تماس و…” را در پایگاه اطلاعاتی خود ذخیره کنند.
 این دلیل حقوقی، می تواند جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران رایانه ای را توجیه کند. بسیاری از شرکت های امنیتی هم بر همین اساس ادعا میکنند که تنها همین اطلاعات شخصی، جمع آوری و به شرکت هایشان ارسال می شود.
 
 اما … چه نوع اطلاعاتی برای شرکت های امنیت اینترنت مخابره میشود؟!
 
 AV-Comparatives برای بررسی، نوع، نحوه و اهمیت اطلاعات خارج شده از سیستم های مجهز به نرم افزارهای امنیتی، ابتدا ترافیک شبکه این سیستم ها را بطور آزمایشی و برای هر نرم افزار امنیتی بصورت جداگانه مورد بررسی قرار داده است.
 همچنین متن توافقنامه استفاده از نرم افزار (EULA)که باید به تأیید کاربر یا مدیر شبکه برسد نیز برای هر شرکت امنیتی به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. در این توافقنامه ها باید حتماً ذکر شود که چه اطلاعاتی پس از نصب نرم افزار امنیتی و توسط آن از سیستم کاربران خارج می شود و آیا کاربران از این مسئله رضایت دارند یا خیر؟
 در بررسی های AV-Comparatives، انواع داده هایی که شرکت های سازنده ضدویروس جمع آوری و برای سرورهای خود مخابره می کنند به 5 دسته جداگانه تقسیم شده است:
       1-      اطلاعات مربوط به لایسنس و نسخه محصول و شماره کاربری
 درمیان شرکت های امنیتی، تقریباً تمام آنها اطلاعات مربوط به مجوز (لایسنس) و نسخه محصول را برای خود ارسال می کنند. علاوه بر این تقریباً تمام این شرکت ها، ارسال شماره های کاربری منحصر به فرد (UID) هر کاربر را تأیید کرده اند. این کار میتواند به منظور اهداف مربوط به صدور مجوز (لایسنس) مورد استفاده آنها قرار گیرد.
 2-      اطلاعات مربوط به مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم:
 اطلاعاتی فنی و سیستمی مثل “نوع قطعات سخت افزاری و برخی اطلاعات نرم افزاری مانند نسخه برنامه های نصب شده” در این گروه جای می گیرند. ارسال این اطلاعات نمی تواند برای کاربر ضرری به همراه داشته باشد؛ چرا که اطلاع از محصولات نرم افزاری نصب شده روی سیستم وی باعث می شود تا شرکت های امنیتی بتوانند کاربران را از آسیب پذیری ها و حفره های امنیتی مطلع سازند.
 در مقابل، اما بیشتر تولید کنندگان برنامه های امنیتی، اطلاعات شخصی دیگری مثل نام شبکه محلی به همراه کامپیوترهای متصل به آن، آدرس آی پی محلی کاربران و نام دامنه میزبانی شده را برای سرورهای خود ارسال می کنند. به نظر می رسد ارسال اینگونه اطلاعات، آنقدرها ضروری نباشد و حریم خصوصی کاربران را تهدید کند.
 برخی از شرکت ها اینطور بیان میکنند که ارسال نام دامنه بمنظور مدیریت بر روی لایسنس های نرم افزار صورت میگیرد درحالیکه بیشتر شرکت ها برای مدیریت لایسنس، از شماره اختصاصی کاربر (UID) استفاده می کنند.
 
3-      اطلاعات خصوصی و هویتی کاربر :
 از مهم ترین اطلاعات شخصی کاربر در این مجموعه می توان به “نام کاربری سیستم عامل” اشاره کرد. استفاده از نام کاربری سیستم عامل را می توان در مواقع استفاده از ویژگی “کنترل والدین” در برنامه های امنیتی موثر دانست. با این وجود، برخی از ضدویروس ها پس از فعال شدن ویژگی “کنترل والدین” نیز، نام دامنه میزبانی شده یا نام کاربری سیستم عامل را برای شرکت های سازنده خود ارسال نمی کنند.
 گروهی دیگر از ضدویروس ها اطلاعاتی نظیر “تنظیمات کشور، منطقه و زبان سیستم” را برای شرکت های سازنده خود ارسال میکنند. آنها توجیه می کنند که اینکار جهت کنترل بهتر لایسنس، ارائه زبان محلی کاربر در محیط برنامه و حفظ امنیت بر روی وب سایت های مخربی که تنظیمات منطقه ای کاربر را تحت تاثیر قرار می دهند و بصورت کاملاً قانونی انجام می گیرد.
 4-      اطلاعات مربوط به فایل ها :
 طبیعتاً تمام ضدویروس ها جهت کنترل بهتر و برقراری امنیت بیشتر در سیستم کاربرانشان، اطلاعاتی درباره فایل های مشکوک یا آلوده را به شرکت های سازنده خود ارسال می کنند. این اطلاعات شامل نام شناسایی شده فایل مخرب، خصوصیت های ویژه شامل “MD5 Hash”، مسیر و حجم برنامه مخرب و… می باشد که جهت مقابله با نفوذ بدافزارها مخابره می شوند. بدیهی است که اینگونه اطلاعات برای شرکت های سازنده ضدویروس اهمیت فراوانی دارد، اما آنچه قابل توجیه نبوده، این است که برنامه های امنیتی گاهی داده های شخصی آلوده نشده کاربر را برای شرکت های سازنده ارسال می کنند که هیچگونه ضرورتی برای ارسال آنها نبوده است.
 بر اساس اعلام AV-Comparatives، کاربران باید بتوانند تا برای خارج شدن هر کدام از فایل های موجود در سیستم خود تصمیم گیری کنند. در واقع باید تنظیماتی برای برنامه های امنیتی وجود داشته باشد تا از طریق آن، برنامه های امنیتی قبل از ارسال هرگونه فایل (به ویژه فایل های غیراجرایی)، کاربران را مطلع سازد. البته بسیاری از برنامه های امنیتی قبل از نصب شدن در سیستم و در متن توافقنامه نصب نرم افزار خود، موارد لازم را به اطلاع کاربر می رسانند.
 5-      اطلاعات و داده های عمومی :
 بسیاری از ضدویروس ها بدون نمایش هشدار به کاربر، به محض شناسایی یک بدافزار آن را پاک می کنند و جزئیات فایل آلوده را نیز به شرکت سازنده خود مخابره می کنند. حتی ممکن است فایل فرستاده شده برای شرکت سازنده ضدویروس، یک تشخیص اشتباه باشد و به بهانه این، برخی فایل های محرمانه دیگر نیز یک به یک به آن شرکت ارسال شوند.
 اغلب شرکت های امنیت اینترنت، در اینباره می گویند که جمع آوری این اطلاعات بمنظور اهداف امنیتی و کاملاً قانونی بوده است. در بسیاری از کشورها این قوانین وابسته است به قوانین کشوری که برای اولین بار نرم افزار ضدویروس در آنجا تولید و نصب شده و به تدریج برای کشورهای دیگر هم به اجرا درآمده است.
 چرا بعضی کاربران به بعضی از برنامه های امنیتی بی اعتماد شده اند؟
 
 یکی از مدیران ارشد یک شرکت بزرگ امنیت اینترنت، در اعتراض به همکاری های سازمان های امنیتی ایالات متحده با آژانس امنیت ملی این کشور، در کنفرانس مهم RSA که در ماه های پیش برگزار شد شرکت نکرد. به گفته وی، این سازمان ها و به ویژه شرکت RSA در تضعیف امنیت سیستم های رمزنگاری نقش بسزایی داشته اند.
 او اظهار داشت اگرچه سازمان امنیتی RSA، یکی از دقیق ترین مراکز تحقیقاتی و امنیتی جهان برای رمزگذاری اطلاعات است، اما این روزها اعتماد کاربران اینترنت، بطور قابل ملاحظه ای نسبت به این سازمان امنیتی کاهش یافته و مراکز دیگر امنیتی و دولتی ایالات متحده نیز به نقض شدید حریم خصوصی متهم هستند.
 وی در ادامه به نامه محرمانه ای اشاره می کند که سازمان هلندی Bits of Freedom به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های حامی حقوق بشر در دنیای مجازی و اینترنت، به 20 شرکت بزرگ امنیتی در سراسر جهان ارسال کرده بود.
Bits of Freedom
 در این نامه از شرکت های امنیتی سئوال شده بود که آیا در برابر فشار دولت ها برای عدم شناسایی عمدی برخی از جاسوس افزارها، تسلیم خواهند شد؟ پاسخ اغلب این شرکت ها، طبیعتاً و قطعاً منفی بود اما شرکت هایی هم بودند که هیچ واکنشی نسبت به این نامه نشان ندادند.  
 از طرف دیگر نیز سازمان های قضایی و اطلاعاتی در برخی کشورها مانند ایالات متحده، از فاش شدن همکاری شان با شرکت های تولید کننده ضدویروس و ابزارهای امنیت اینترنت جلوگیری کرده اند.
 بنابراین شاید بتوان این سئوال را مطرح کرد که چرا برخی بدافزارها مثل , Flame, Stuxnet و R2D2 ، ماه ها یا شاید سال ها توسط “بعضی” از نرم افزارهای قدرتمند ضدبدافزار شناسایی نمی شدند؟
 البته موضوع فشارهای سیاسی بر روی شرکت های امنیت اینترنت چیز تازه ای نیست. اما این مسئله بیشتر معطوف کشورهایی ست که از قدرت سیاسی یا نظامی بالاتری برخوردارند و در اصطلاح ابرقدرت خوانده می شوند؛ کشورهایی مانند ایالات متحده، روسیه، بریتانیا و …
 
برعکس شرکت هایی که به کشورهای مستقل و آزاد تعلق دارند، قوانینی هم برای نظارت سفت و سخت بر روی خود نمی بینند و در نتیجه کار خود را بر اساس منشور سازمانی و تعهد اخلاقی خود، انجام می دهند. درست به همین دلیل، لزوماً تمام شرکت های ضدویروس و امنیت اینترنت سیاسی کاری نمی کنند و در نتیجه می توانند اعتماد نسبی کاربران را به دست آورند.
 در مورد انتشار ویروس “فلیم” در سال 1391 هم شاهد بودیم که برخی از شرکت های تابعه وزارت نفت ایران که از محصولات دیگری غیر از محصولات نصب شده در سازمان های مرکزی این وزارتخانه استفاده می کردند، به این بدافزار خطرناک آلوده نشدند.
 نتایج بررسی های اخیر AV-Comparatives نیز تا حدود زیادی، همین نظر را تأیید می کند.
 بر این اساس، شرکت های AhnLab از کره جنوبی، Avira از آلمان، eScan از هند،Emsisoft  از اتریش، Panda Security از اسپانیا و شرکت Fortinet از ایالات متحده در ارسال اطلاعات محرمانه کاربران به سرورهای خود بسیار محتاط تر و حساس تر از سایر برندها هستند. اما در مقابل، شرکت های آمریکایی Microsoft، McAfee، Symantec، Trend Micro و Webroot و شرکت روسی Kaspersky، اطلاعات محرمانه بیشتری از سیستم های رایانه ای شخصی یا سازمانی خارج می کنند.
در جداول زیر میتوانید به نحوه پاسخ دهی شرکت های سازنده ضدویروس، درباره نوع و میزان اطلاعات ارسالی به سرورهای شان را با هم مقایسه کنید…
 
 http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2014/04/avc_datasending_2014_en.pdf

]]>
راهنمای کاربردی فایل های .htaccess 2014-04-26T06:12:19+01:00 2014-04-26T06:12:19+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/611 گروه آموزش تعریف: .htaccess یا Hypertext access یک فایل پیکربندی سطح دایرکتوری است که توسط وب سرور های متعددی پشتیبانی می شود، که امکان تنظیم غیر متمرکز برای مدیریت پیکربندی های سرور را فراهم می آورد. این فایل در داخل شاخه های وب قرار گرفته و امکان تنظیم مجدد زیر مجموعه ای از تنظیمات کلی دایرکتوری هایی که در داخل آن قرار دارد و دایرکتوری های زیر مجموعه را فراهم می آورد.هدف اصلی .htaccess همانطور که از نام پیداست، امکان کنترل سطح دسترسی هر دایرکتوری به صورت مجزاست، به عنوان مثال نیاز به پسورد برای دستیابی ب تعریف: .htaccess یا Hypertext access یک فایل پیکربندی سطح دایرکتوری است که توسط وب سرور های متعددی پشتیبانی می شود، که امکان تنظیم غیر متمرکز برای مدیریت پیکربندی های سرور را فراهم می آورد. این فایل در داخل شاخه های وب قرار گرفته و امکان تنظیم مجدد زیر مجموعه ای از تنظیمات کلی دایرکتوری هایی که در داخل آن قرار دارد و دایرکتوری های زیر مجموعه را فراهم می آورد.
هدف اصلی .htaccess همانطور که از نام پیداست، امکان کنترل سطح دسترسی هر دایرکتوری به صورت مجزاست، به عنوان مثال نیاز به پسورد برای دستیابی به یک سری از داده ها. امروزه .htaccess به غیر از موارد نامبرده قابلیت بازنویسی تنظیمات دیگری نظیر نوع محتوا و کاراکتر، هندلر های CGI و ... را دارد.
* منبع: ویکی پدیا انگلیسی

اکنون هدف از نگارش این پست، ارائه راهنمایی هایی برای برنامه نویسان تازه کاری است که به هر نحو نیاز به تغییر و تفسیر این فایل پیکربندی را دارند. در ادامه مهم ترین و کاربردی ترین دستورات به صورت یک به یک توضیح داده می شود:
1- در نظر گرفتن صفحه پیشفرض در دایرکتوری:
DirectoryIndex index.html index.php index.htm
سیستم به صورت اتوماتیک هر کدام از فایل های موجود از بین لیست را به عنوان صفحه پیشفرض معرفی می کند. اولویت بر اساس تعریف است.

2- ایجاد ارور شخصی سازی شده:
ErrorDocument 404 errors/404.html
هنگامی که وب سرور با خطا های گوناگونی برخورد کرد، در این مثال 404، شما می توانید صفحه را به یک آدرس از پیش تعریف شده نظیر گزینه بالا منتقل کنید، همینطور طبق کد پایین امکان ایجاد وضعیت داینامیک را نیز برای اررور های گوناگون در اختیار خواهید داشت:
ErrorDocument 404 /cgi-bin/error/error?404

3- کنترل سطح دسترسی به فایل ها و دایرکتوری:
بیشترین کاربردی که فایل های .htaccess دارند، تنظیم سطح دسترسی به یک دایرکتوری، مسیر یا فایل مشخصی است؛ به عنوان مثال ممکن است دایرکتوری خاصی در صفحه فراخوانی شده باشد، اما شما نخواهید تا کاربران به صورت مستقیم به فایل های داخل آن دسترسی داشته باشند، بنابراین می توانید از دستور زیر در فایل .htaccess درون دایرکتوری استفاده نمائید:
deny from all
شما هم چنین می توانید همین تعریف را بر اساس IP ها نیز تفکیک کنید، به عنوان مثال شما دوست دارید یک رنج از IP قادر به بازدید صفحه باشند، اما سایر IP ها نتوانند به آن دسترسی بیابند که از دستور زیر طبق نیاز استفاده خواهید نمود:
order deny,allow
deny from all
allow from 192.168.0.0/24
کلمه all به همه انواع درخواست ها اشاره دارد و به جای آن می توانید همانطور که گفتیم از IP آدرس ها استفاده نمائید.
گاهی دوست دارید یک IP مشخص را از دسترسی به صفحه منع کنید، مانند روباتی که از قوانین متداول پیروی نمی کند، بنابراین از کدی شبیه به زیر استفاده می کنید:
order allow,deny
deny from 83.222.23.219
allow from all

4- اصلاح متغیر های محلی:
متغیر های محلی شامل اطلاعاتی است که توسط فراخوانی های سمت سرور و CGI مورد استفاده قرار می گیرد. ایجاد (Set) و حذف (Unset) کردن این متغیر ها از دستور SetEnv و دستور UnSetEnv امکان پذیر است. مثال:
SetEnv SITE_WEBMASTER "Hamid Yousefi"
SetEnv SITE_WEBMASTER_URI mailto:mails.Mihanblog@gmail.com
UnSetEnv REMOTE_ADDR

5- ریدایرکت نوع 301 با استفاده از .htaccess:
برای ریدایرکت از یک مستند قدیمی به یک آدرس جدید، از این کد استفاده خواهید نمود:
Redirect 301 /beta/yourpage.html http://mydom.ir/final/hello.html
برای انتقال کامل یک دایرکتوری به یک آدرس جدید نیز می توانید از کد زیر استفاده نمائید:
RedirectMatch 301 /master(.*) http://yourdomain.com/$1

6- پیاده سازی طرح کش:
ایجاد طرح کش (ذخیره سازی موقت) برای افزایش کارایی سیستم است. شما می توانید منابع استاتیک یا هر نوع داده منحصر به فردی را طبق دستورات زیر وارد طرح کش نمائید:

<FilesMatch "\.(ico|pdf|flv|jpg|jpeg|png|gif|swf|mp3|mp4)$">
   Header set Cache-Control "public"
   Header set Expires "Thu, 15 Apr 2010 20:00:00 GMT"
   Header unset Last-Modified
</FilesMatch>
<FilesMatch "\.(html|htm|xml|txt|xsl)$">
   Header set Cache-Control "max-age=7200, must-revalidate"
</FilesMatch>
<FilesMatch "\.(js|css)$">
   SetOutputFilter DEFLATE
   Header set Expires "Thu, 15 Apr 2010 20:00:00 GMT"
</FilesMatch>

7- فشرده سازی خروجی با استفاده از GZip:
با اضافه کردن دستورات زیر شما همه منابع js و css و ... خود را با استفاده از فشرده ساز GZip به خروجی خواهید فرستاد:

<IfModule mod_gzip.c>
    mod_gzip_on         Yes
    mod_gzip_dechunk  Yes
    mod_gzip_item_include file      \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
    mod_gzip_item_include handler   ^cgi-script$
    mod_gzip_item_include mime      ^text/.*
    mod_gzip_item_include mime      ^application/x-javascript.*
    mod_gzip_item_exclude mime      ^image/.*
    mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</IfModule>
کد بالا تنها زمانی کارایی خواهد داشت (همانطور که در دستور IfModule مشخص است) که ماژول mod_gzip بر روی وب سرور فعال باشد. در صورتی که وب سرور شما از ماژول mod_deflate پشتیبانی می کند، می توانید از کد زیر استفاده کنید:

<Location>
    SetOutputFilter DEFLATE
      SetEnvIfNoCase Request_URI  \
        \.(?:gif|jpe?g|png)$ no-gzip dont-vary
    SetEnvIfNoCase Request_URI  \
        \.(?:exe|t?gz|zip|gz2|sit|rar)$ no-gzip dont-vary
</Location>
در صورتی که وب سرور شما از mod_deflate هم پشتیبانی نمی کند، از دستورات زیر استفاده کنید:
<FilesMatch "\.(txt|html|htm|php)">
    php_value output_handler ob_gzhandler
</FilesMatch>
در وضعیت عادی، وب سرور ها این دستور را اجرا خواهند نمود.

8- ریدایرکت مرورگر به https:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !on
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}

9- بازنویسی (ReWrite) آدرس ها (URL) با استفاده از .htaccess
برای دسترسی به آدرس index.php?do=contact از طریق آدرس contact.html می توانید از کد زیر استفاده نمائید:
RewriteEngine on
RewriteRule ^contact\.html$ index.php?do=contact
برای بازنویسی حالاتی نظیر همانند سازی دسترسی products/32.html به index.php?do=products&id=32 دستور زیر می تواند مفید باشد:
RewriteEngine on
RewriteRule ^product/([a-zA-Z0-9_-]+)/([0-9]+)\.html$ product.php?id=$2

10- بازنویسی آدرس های بدون پیشوند www به آدرس های دارای www از همان آدرس:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^Mihanblog\.com$
RewriteRule (.*) http://www.Mihanblog.com/$1 [R=301,L]
بازنویسی آدرس yoursite.com/xyz به index.php?username=xyz
RewriteEngine On
RewriteRule ^([a-zA-Z0-9_-]+)$ user.php?username=$1
RewriteRule ^([a-zA-Z0-9_-]+)/$ user.php?username=$1

11- بازنویسی دامنه اصلی به ساب دامنه یا دایرکتوری زیر شاخه public_html:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^Mihanblog\.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.Mihanblog\.com$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/beta/
RewriteRule (.*) /beta/$1

12- کنترل دسترسی به یک فایل:
در اغلب اوقات فایل .htaccess سطوح دسترسی به کل دایرکتوری را تنظیم می کند، اما امکان تعیین سطح دسترسی به یک فایل منحصر به فرد را نیز داریم. می توان برای این کار از کد زیر استفاده نمود:
<Files quiz.html>
   order deny,allow
   deny from all
   AuthType Basic
   AuthName "Characterology Student Authcate"
   AuthLDAP on
   AuthLDAPServer ldap://directory.characterology.com/
   AuthLDAPBase "ou=Student, o=Characterology University, c=au"
   require valid-user
   satisfy any
</Files>
این ها همه آن چیزی نیست که از فایل .htaccess برای باز تنظیم آن می توان استفاده کرد، اما عملا مهم ترین آن ها هست.
]]>
سایت شما چه زمانی نیاز به دوباره سازی و بازبینی دارد ؟ 2014-04-20T17:31:15+01:00 2014-04-20T17:31:15+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/610 گروه آموزش زمانی که مردم به سایت شما مراجعه می کنند اولین احساس و یا به عبارت بهتر اولین ادراک خود نسبت به کسب و کار شما را شکل می دهند.سایت شما در نگاه اول چه احساسی به آنها می دهد؟اگر سایت شما کسل کننده، غیر حرفه ای، آشفته و گیج کننده و عاری از سر زندگی باشد، در نتیجه کسب و کار شما هم احساسی اینچنین را منتقل خواهد کرد. بنابراین، این موضوع مهم است که سایت شما خوب به نظر برسد، بخوبی کار کند، گیج کننده نباشد، و از همه مهمتر بازاریابی کسب و کار شما را انجام دهد.بر چه اساسی می توانید بگویید که سایت شما نیاز


زمانی که مردم به سایت شما مراجعه می کنند اولین احساس و یا به عبارت بهتر اولین ادراک خود نسبت به کسب و کار شما را شکل می دهند.

سایت شما در نگاه اول چه احساسی به آنها می دهد؟

اگر سایت شما کسل کننده، غیر حرفه ای، آشفته و گیج کننده و عاری از سر زندگی باشد، در نتیجه کسب و کار شما هم احساسی اینچنین را منتقل خواهد کرد. بنابراین، این موضوع مهم است که سایت شما خوب به نظر برسد، بخوبی کار کند، گیج کننده نباشد، و از همه مهمتر بازاریابی کسب و کار شما را انجام دهد.

بر چه اساسی می توانید بگویید که سایت شما نیاز به یک تغییر اساسی دارد؟ یکی از روش ها اینست که آیا شما در طی ۵ سال اخیر ظاهر کلی سایت را تغییر داده اید یا خیر؟ اگر این کار را انجام نداده اید، شانس خوبی برای تغییر ظاهر آن دارید. راه دیگر مقایسه سایت خودتان با سایت رقیبانتان است و بعد قضاوت در رابطه با برتر بودن یا نبودن آن نسبت به آنهاست. اگر فقط خیلی ساده حدود یک تا دو ساعت صرف این مقایسه کنید، به تفاوتهای وحشتناکی دست خواهید یافت که نیاز به تغییر دارند.

نمونه های زیر را در نظر بگیرید. اگر به دنبال دندانپزشک بودید و هیچ اطلاعی در مورد هریک از دو دندانپزشکی که در زیر معرفی شده اند، نداشتید؛ کدام یک را انتخاب می کردید؟

نمونه اول از سایت یک دندانپزشک

 نمونه دوم از سایت یک دندانپزشک

نمونه اول بدلیل حضور رنگهای مختلف قوی و پر انرژی به نظر می رسد. بلافاصله، شما متوجه می شوید که این دندانپزشک خدمات کاشت دندان، خدمات دندانپزشکی در حالت بیهوشی، و ارتودنسی و … را انجام می دهد. اما در نمونه دوم شما باید قسمتهای زیادی از سایت را جستجو کنید تا موفق به یافتن خدمات فوق شوید، کاری که اغلب بازدید کنندگان از سایت شما انجام نمی دهند.

علاوه بر آن، من این احساس را دارم که دندانپزشک اول به روزتر است. بنابراین، احتمال اینکه بسیار با دقت باشد و در هنگام کارکردن بر روی دندان، من درد کمتری را متحمل شوم نیز بیشتر است. همچنین این احساس را از آن دارم که در کار کردن بسیار حرفه ای تر، لذت بخش تر بوده و باعث به جا ماندن خاطره ای خوش در ذهن من می شود. احساسی که از نمونه سایت دوم به من منتقل نمی شود.

و اما نکته بعد اینکه، همانطور که وبسایت دیگر رقبا را بررسی می کنید، شما ممکن است به ایده هایی دست یابید که موجب افزایش زیادی در تعداد مشتریان شما شود.

مدت زمان باقی ماندن در سایت

نکته مهم دیگر اینکه، در رابطه با چگونگی پنداشت خود در رابطه با ارتباط برقرار کردن دیگران با سایت سایت خود باید بسیار دقت داشته باشید. این روزها مردم همیشه در عجله هستند. اینگونه به نظر می رسد که آنها در مراجعه به سایت شما نیاز به اتخاذ تصمیم در کوتاه ترین زمان ممکن دارند و در حقیقت زمان کافی برای خواندن تمامی اطلاعات ارائه شده از طرف شما را ندارند. تنها به دلیل اینکه تمامی مطالب عرضه شده در سایت از نظر شما با اهمیت است، نمی شود گفت که از دید دیگر بازدید کنندگان نیز به همین معنا باشد. اگر می خواهید خودتان این مورد را آزمون کنید، می توانید اطلاعات آماری سایت خود را بررسی کنید و ببنید که بازدید کنندگان در حقیقت در هر بار بازدید چه مقدار زمان را در سایت شما صرف می کنند. از اینکه ببینید آنها چقدر اندک در هر یک از صفحات شما باقی می مانند، شوک زده خواهید شد، و اگر قدری بیشتر زمان صرف این بررسی کنید، متوجه می شوید که در زمان مراجعه به سایت شما، بازدید کنندگان بیشترین زمان خود را در کدام قسمتها صرف می کنند. اگر صفحه ای با عنوان “درباره ما” و “گواهی نامه ها” دارید، اطلاعات آماری مربوط به آنها را هم مورد بررسی قرار دهید. متوجه خواهید شد که مراجعه کنندگان بخش زیادی از زمان خود را در آن صفحات صرف می کنند. بهتر است بگوییم که صرف کردن زمان، انرژی، فکر و بازارایابی بر روی صفحاتی که بیشترین اعتبار و شهرت در بین مراجعین دارند، کاری بس عاقلانه است.

فکر و برنامه ریزی زیاد را صرف صفحاتی کنید که مراجعین بیشترین زمان خود را برای آنها صرف می کنند. آن صفحات را با رنگهای چشم گیر، جذاب تر کنید. صفحات را با متون زیاد که عموما مورد توجه کاربران هم قرار نمی گیرد، شلوغ نکنید. از خودتان بپرسید، “فکر می کنید مشتریان می خواهند در مراجعه به سایت چه چیزی را بدانند؟”. از این تله قدیمی که هر آنچه را که شما مهم می پندارید، بقیه مردم هم مهم می پندارند بر حزر باشید. به عنوان مثال، زمانی که مردم بصورت آنلاین در جستجوی شما هستند، یکی از اولین مواردی که انها به دنبال آن هستند، شماره تماس شماست، چرا که در آن لحظه آنها آماده برقراری تماس هستند. در حالیکه این موضوع کاملا بدیهی به نظر می رسد، من شخصا با مواردی روبرو بوده ام که در آنها مراجعه کننده باید مثل یک شکارچی بدنبال شکار، در جستجوی شماره تلفن برای تماس باشند. اکثر مردم چنین کاری را انجام نمی دهند. هر قدر روش تماس بر قرار کردن با مشتریان احتمالی خود را راحت تر نمائید، احتمال افزون شدن کسب و کار شما هم بالا می رود.

مورد بعدی که مردم بدنبال دانستن آن هستند آدرس شماست – اینکه دفتر شما در کجا واقع شده است. در حقیقت آنها در ذهن خود در حال بررسی کردن زمان دسترسی به شما و اینکه آیا در جای خیلی دوری واقع شده اید یا نه، هستند. در حالی که این موضوع هم بسیار بدیهی به نظر می رسد، در بررسی های خودم به مراتب با نبود آن برخورد داشته ام.

درباره ویدئوها چطور؟

و اما درباره قرار دادن فایلهای تصویری بر روی سایتتان ! آیا قرار دادن چنین فیلمهای مناسب است؟ بستگی دارد، و این هم دلیل آن است.

من کارهای ویدئو مارکتینگ زیادی را در محیط فیسبوک انجام داده ام. در ابتدا به اشتباه فکر می کردم که مردم     حجم زیادی از ویدئوها را به تماشا می نشینند. اما بر خلاف آن به این نتیجه رسیدم که مردم آنقدر ها هم که من فکر میکنم ویدئو ها را نگاه نمی کنند. نکته دیگر اینکه، اگر ویدئوها بیشتر از چندین دقیقه باشند، به ندرت دیده می شوند. این موضوع باز هم تاکیدی دارد بر اینکه مردم این روزها در عجله به سر می برند. همچنین به این نتیجه رسیدم که هر قدر یک ویدئو کوتاه تر باشد، احتمال دیده شدن آن بیشتر می شود. حتی اگر این ویدئو، یک فیلم کسل کننده هم باشد، در صورتی که کوتاه باشد، باز هم احتمال دیده شدن آن افزایش می یابد.

بر تصاویر تاکید داشته باشید

بنابراین، آن نکته اخیر من را به این موضوع رساند، که تصاویر بطور کلی در وبسایت ها بسیار کاربرد دارند. اگر از تصویر کاری که انجام می دهید بر روی سایت خودتان استفاده می کنید، همیشه تصویر نتیجه مطلوب نهایی را پست کنید و از در نظر گرفته شدن زیر نویس برای آن مطمئن شوید. ما به این نتیجه رسیده ایم که مردم همیشه زیرنویس تصاویر را بطور دیوانه واری می خوانند. آن دسته از صاحبان کسب و کار که در زمینه تولید و نصب سقف برای ساختمان ها فعالیت دارند، باید در سایت خود از تصاویر این سقف ها استفاده کنند. دندانپزشکان می توانند از تصاویر خنده های زیبا که در شکل گرفتن آنها نقش داشته اند، استفاده کنند. استفاده از تصاویر قبل و بعد از کار نیز مناسب است. تصاویر قبل از کار عموما درباره شدت غیر جذاب بودن یک چیزی است، بنابراین زمانی که شما تصویر بعد از کار را می بیند درباره کیفیت کار آن شرکت تحت تاثیر قرار می گیرید. آنها در بیننده ایجاد تاثیر می کنند. اما تصور نکنید که این تصاویر همان تاثیری را که شما در نظر دارید بر روی بیننده خواهند داشت. همیشه آنها را قبل از استفاده ازمون کنید.

به عنوان مثال، اگر شما یک دندانپزشک هستید و می خواهید تصاویر قبل و بعد از کار را پست کنید، شما ممکن است پست کردن تصاویر دندانهای زشت و موحش را در کنار یک تصویر از دندانهای زیبا و درست شده امتحان کنید. بعد از اینکه این کار را انجام دادید، نتایج آماری سایت خود را در رابطه با چگونگی ارتباط برقرار کردن مردم با آن بررسی کنید. ممکن است به این نتیجه برسید که مردم علاقه خود را از دست می دهند و تنها زمان اندکی را صرف مشاهده آن می کنند. بر خلاف این ممکن است اعداد به شما چیز دیگری را بگویند. پاسخ در اطلاعات آماری شما نهفته است و نه در حدس و گمان.

سپس، همین که در حال بررسی سایتهای دیگر رقبا برای بدست آوردن ایده هستید، دچار این ذهنیت غلط نشوید که “او فلان چیز را دارد، پس من هم آن را می خواهم.” تنها به دلیل اینکه یک سایت ویژگی ای دارد که از نظر شما مطلوب است، نمی شود گفت که داشتن آن ویژگی بخصوص، سود خالص شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال سایتهایی را دیده ام که در زمان ورود به آنها و قبل از دسترسی به هر قسمت دیگر از سایت برای شما نمایشی ۱۰ تا ۲۰ ثانیه ای از تصاویر زیبا و دلنشین در نظر گرفته شده است. این یک اشتباه خیلی بزرگ است.

]]>
مرغ مگس خوار، پرنده جدید گوگل 2014-04-20T17:20:44+01:00 2014-04-20T17:20:44+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/608 گروه آموزش مرغ مگس خوار (Hummingbird) چیست؟نام الگوریتم جستجوی جدید گوگل است که با استفاده آن به نتایج بهتری در این جهت می رسیمآیا رتبه وب سایت و رنکینگ PageRank از بین خواهد رفت؟خیر. زیرا&nbsp;رنکینگ&nbsp;PageRank یکی از ۲۰۰ عامل عمده در گوگل می باشد&nbsp;الگوریتم مرغ مگس خوار&nbsp;به نظر می رسد در&nbsp;رنکینگ&nbsp;ورتبه وب سایت&nbsp;مهم می باشد و در راستای فاکتورهای دیگرگوگل در جهت بهبود و&nbsp;بهینه سازی وب سایت&nbsp;و بالا بردن کیفیت وب سایت طراحی شده و&nbsp;کلمات کلیدی&nbsp;در وب سایت می باشد.علت ان مرغ مگس خوار (Hummingbird) چیست؟

نام الگوریتم جستجوی جدید گوگل است که با استفاده آن به نتایج بهتری در این جهت می رسیم

آیا رتبه وب سایت و رنکینگ PageRank از بین خواهد رفت؟

خیر. زیرا رنکینگ PageRank یکی از ۲۰۰ عامل عمده در گوگل می باشد الگوریتم مرغ مگس خوار به نظر می رسد در رنکینگ ورتبه وب سایت مهم می باشد و در راستای فاکتورهای دیگرگوگل در جهت بهبود و بهینه سازی وب سایت و بالا بردن کیفیت وب سایت طراحی شده و کلمات کلیدی در وب سایت می باشد.

علت انتخاب اسم مرغ مگس خوار ؟

از خصوصیات این پرنده دقت بالا و سرعت وعکس العمل بالای این پرنده  است که گوگل را بر آن داشت که ازاسم مرغ مگس خواراستفاده کنند برای نشان دادن میزان دقت بالا و سرعت بالای الگوریتم خود

همزمان با ۱۵ سال تولد گوگل باز گوگل کاربران خود را بار دیگر شگفت زده کرد و یک الگوریتم جدید در راستای سیاست های خود ارائه داد و این الگوریتم جدید مرغ مگس خوار می باشد که یک هدیه به خود و  بهینه سازان کلاه سفید (White-Hat SEO) در سراسر جهان است.

الگوریتم جدید مرغ مگس خوار تاثیر %۹۰ بر تمامی درخواست های جستجوی کاربران خواهد داشت و این امید را این الگوریتم مرغ مگس خوار ایجاد می کند که بهینه سازان وب سایت کلاه سیاه (Black-hat SEO Spammers) را تبدیل کند به سئوکاران  و بهینه سازان کلاه سفید (White-hat SEO) یعنی بر اساس اصول درست و شروعی تازه باشد برای بهینه سازی وب سایت و سئو مطابق با اصول و مقررات حرفه ای الگوریتم جدید مرغ مگس خوار.

اگر شما ترافیک وب سایت خود را بوسیله الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل از دست نداده اید بطور قطع شما قوانین این مرغ مگس خوار را زیر پا نگذاشته اید و بر طبق قوانین و اصول گوگل حرکت کرده اید به هر حال اگر از راه اسپم و یا از طریق کلاه خاکستری آگاهانه دست به این عمل زده اید و ترافیک خود را از دست ندهید زنگ خطر جدید برای شما از طرف الگوریتم جدید مرغ مگس خوار به صدا در آمده و نتیجه بسیار دردناکی برای وب سایت و حذف کامل وب سایت و خداحافظی همیشگی از گوگل را  به همراه دارد.

مرغ  مگس خوار گوگل صرفا مانند سایر الگوریتم های چون گوگل پاندا و پنگوئن بروز رسانی نشده است این یک الگوریتم کاملا جدید جستجو می باشد.در حالی که گوگل الگوریتم جدید مرغ مگس خوار خود را در تاریخ (۲۶th Sep 2013) بطور رسمی اعلام نمودن این در صورتی بود که گوگل این راز را نیز افشا کرد که الگوریتم جدید مرغ مگس خوار بطور مخفیانه از دو ماه قبل از اعلام این الگوریتم شروع بکار کرده است و این بزرگترین بروز رسانی الگوریتم توسط گوگل در این ۱۲ سال گذشته است.

مرغ مگس خوار تمرکز اصلی آن بر بهبود وضعیت رتبه بندی و پیج رنک وب سایت ها می باشد.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چگونه کار می کند

 • الگوریتم مرغ مگس خوار بسیار نزدیک به جستجوی داخلی گوگل (Google’s Knowledge Graph) می باشد که در سال ۲۰۱۲ شروع به کار کرد. به عنوان یک موتور کسب اطلاعات, گوگل را قادر می سازد که درک بهتری از ارتباط معنای در افراد, مکان و اشیا؛ در مقابل کلمات کلیدی ساده در جستجو آنها ایجاد کند. و در الگوریتم جدید مرغ مگس خوار گوگل مرکز توجه آن نه فقط بر کلمات کلیدی قرار گرفته بلکه معنای پشت کلمات مورد جستجو شده کاربران را نیز بررسی می نماید
 • یکی دیگر از تغییرات قابل توجه و ایجاد شده توسط مرغ مگس خوار بر موتور جستجوی گوگل, توانایی پاسخ دادن بهتر به صدای کاربران در جستجوی صوتی (Google’s voice-based search service) در گوشی های تلفن همراه (SmartPhones) می باشد. مانند برنامه صوتی اپل (Apple’s Siri)  که کاربران را قادر به جستجوی صوتی می کندمرغ مگس خوار گوگل از این تکنولوژی استفاده کرده و تمامی کاربران را قادر ساخته به زبان کشور خود در موتورهای جستجوی گوگل کلمات کلیدی خود را جستجو کنند.
 • الگوریتم مرغ مگس خوار این فکر غلط را در جستجوی کلمات کلیدی بلند (Long-tail Keyword Search) را رد می کند و بسیاری از افراد به ظاهر متخصص این را اعلام کردند که الگوریتم مرغ مکس خوار استفاده کردن از کلمات کلیدی بلند(Long-tail Keyword Search) را تائید نمیکند و رتبه صفحات و پیج رنک وب سایت را از بین می برد که تصورات اشتباه در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل می باشد.
 • تمرکز اصلی مرغ مگس خوار تجزیه و تحلیل سریع و ساختار شکنی در جستجوهای پیچیده است که سریع ترعمل می کند به جای اینکه کلمات کلیدی جستجو شده را بشکند و جداگانه در نتیجه جستجو بیاورد یک مفهوم درست از تمامی کلمات جستجو ایجاد می کند که به معنا و مفهوم اصلی درون کلمات و هدف کاربر نزدیکترین باشد. و گوگل به تازگی در این راستا مترادف کلمات کلیدی را منتشر کرده که برای پیوند و کمک به مرغ مگس خوار در آینده نزدیک می باشد.

 

سیگنال های اصلی مرغ مگس خوار گوگل در رتبه بندی یا پیج رنک وب سایت ها

در حالی که الگوریتم قدیم رتبه بندی وب سایت در گوگل با الگوریتم مرغ مگس خوار تعویض شده ولی یک وب سایت و هدف گوگل را دنبال می کند در جهت خطای کمتر. و هنوز بیش از ۲۰۰ فاکتور در رتبه بندی استفاده می شود که  تاکید زیادی گوگل بر قدرت و اعتبار و محبوبیت صفحات وب دارد و الگوریتم های جدید انتشار یافته گوگل (بروز رسانی گوگل پاندا و پنگوئن) در ۲ سال گذشته برای رسیدن به این هدف می باشد که با دادن اولویت وب سایت اصلی و با کیفیت بالا در محتوا و در لینک های وردی ….

چگونگی رتبه بندی توسط مرغ مگس خوار گوگل

برای بهرمندی از الگوریتم مرغ مگس خوار باید وب سایت طراحی شده بر اساس سئو و بهینه سازی باشد در تیتر و عنوان ومحتوا باید روان و جذب و عامه پسند و طبیعی باشد از زبان انسان نه از زبان روبات. و ایجاد فضای گفت و شنود در ارتباط موضوع مطرح شده و ارزش گذاشتن به کاربر و پاسخ به جواب کاربران و بر طرف کردن این شک از مرغ مگس خوار که وب سایت فعال بوده ازهر جهت.

تمامی گل ها دارای شهد خاص خود هستند بعضی از این گلها داری شهد و شیرینی کم و بعضی دیگر دارای شهد شیرین بیشتر هستند و الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل ترجیح می دهد از گلهایی با شهد شیرین تر استفاده کند و وب سایت های که محتوای بهتر و شیرین تری نسبت به بقیه وب سایت های داشته باشند و هر چه محتوای سایت شیرین تر باشد بیشتر مشتاق به استفاده از این شیرینی هستند و کاربران بیشتر بر روی وب سایت می مانند مثل مرغ مگس خوار که وقت خود را صرف می کند برای به دست آوردن شهد شیرین تر.

]]>
الگوریتم گورخر گوگل 2014-04-20T17:18:41+01:00 2014-04-20T17:18:41+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/607 گروه آموزش تیم متخصص گوگل این بار هم یک&nbsp;الگوریتم جدید به نام گورخر&nbsp;(G.O.O.G.L.E Zebra)&nbsp;ارائه&nbsp; می دهد . &nbsp;در حقیقت&nbsp;الگوریتم گورخر گوگل&nbsp;از آخرین الگوریتم‌های طراحی شده گوگل می باشد بررسی و از دور خارج کردن فروشگاه‌های اینترنتی بی‌کیفیت ونا معتبر و قلابی در محیط گوگل می باشد و موتورهای جستجوگر دیگر تابع این الگوریتم خواهند بود.ماموریت اصلی الگوریتم جدید گورخر گوگل پاک کردن جامعه تجارت الکترونیکی و فروشگاه‌های اینترنتی جهان از تفاله‌های تجاری و بی‌کیفیت از فضای اینترنت می باشد

تیم متخصص گوگل این بار هم یک الگوریتم جدید به نام گورخر (G.O.O.G.L.E Zebra) ارائه  می دهد .  در حقیقت الگوریتم گورخر گوگل از آخرین الگوریتم‌های طراحی شده گوگل می باشد بررسی و از دور خارج کردن فروشگاه‌های اینترنتی بی‌کیفیت ونا معتبر و قلابی در محیط گوگل می باشد و موتورهای جستجوگر دیگر تابع این الگوریتم خواهند بود.

ماموریت اصلی الگوریتم جدید گورخر گوگل پاک کردن جامعه تجارت الکترونیکی و فروشگاه‌های اینترنتی جهان از تفاله‌های تجاری و بی‌کیفیت از فضای اینترنت می باشد.

با خرید آنلاین در حال رشد در هرماه و توسعه آن در تمام دنیا, مدیران گوگل و توسعه دهنده گان گوگل را بر این داشت این اعتیاد همه گیر به خرید اینترنتی را سرو سامان بدهند و به سمت درست هدایت کنند.و این بروزرسانی تجارت الکترونی توسط الگوریتم گورخر گوگل انجام خواهد گرفت. و بروز رسانی الگوریتم گورخر گوگل پایان کار مافیای اینترنتی در تجارت الکترونی می باشد و گوگل به سرعت به سمت حفاظت کردن از این امپراطوری رسانه و تجارت الکترونی قدم برمی دارد.

گوگل به سرعت به سمت یک سیستم غیر عمدی در نتایج جستجوی یک کلمه کلیدی خاص در ارتباط با سایت‌های الکترونی با کیفیت بالا پیش می رود و توجه گوگل بر این گونه سایت‌های با کیفیت می باشد, در نتیجه باعث لغو کردن و گرفتن رنکینگ بالا از این سایت بی‌کیفیت می شود. زیرا ۷۰% این گونه سایت‌های فروشگاهای اینترنتی بی‌کیفیت بوده و زباله اسپم می باشد

ما بیشتر اعتماد داریم به جستجو‌های ارگانیک و با این الگوریتم گورخر گوگل نتیجه جستجو در آن تغییر خواهد کرد.

معنی و مفهوم فروشگاهای اینترنتی چیست؟

 • طراحی یک سایت با محتوی قوی و قانع کننده الگوریتم گورخر گوگل بر درست بودن آن
 • داشتن وب سایت واکنش گرا (Responsive) وآماده سازی بستر مناسب برای استفاده تمامی کاربران از سایت با هر وسیله مورد استفاده آنها مانند: کامپیوترها, تبلت ها و تلفن های همراه و ….
 • اضافه کردن بررسی و بازبینی بار کد محصولات و تشویق تمامی فروشندگان برای انجام آن
 • پیشنهاد دادن محصولات با  قیمت پایین ترو استفاده از کوپن های تخفیف برای تشویق خریداران
 • ایجاد مقایسه محصولات با دیگر سایت ها از لحاظ قیمت
 • قید شدن هزینه و سود فروشنده که روى بهاى کالا کشیده می شود مانند مالیات و …
 • اضافه کردن هویت حقیقی و حقوقی مالک سایت
 • سرعت لود و بارگذاری وب سایت باید بالا باشد
 • کم کردن مراحل خرید و عدم پیچیدگی آن برای خریداران از سایت

الگوریتم گورخر گوگل (Google Zebra) پایان کار بسیاری از فروشگاه ها و تجارت اینترنتی بی کیفیت خواهد بود و خارج کردن این فروشگاهای اینترنتی بی کیفیت از چرخه جستجو گوگل نتیجه کار این الگوریتم گورخر گوگل خواهد بود.

استاندارد مورد تائید الگوریتم گورخر گوگل برای فروشگاه های اینترنتی به شرح زیر می باشد :

 • داشتن گواهی دیجیتال سل  برای تائید واقعی هویت و حفظ امنیت وب سایت و  محتوی آن و برای  تمامی خریداران
 • محصولات خریداری شده توسط خریداران از وب سایت باید کمتر از۹۰% زمان تخمین زده شده به دست مشتری برسد
 • محصولات باید با مبلغ واقعی فروخته شود و نه بصورت مجازی و پول شویی
 • لینک تمامی محصولات وب سایت باید در خود و از خود سایت و باشد و از سایت دیگر لینک نشده باشند
 • جایگزینی سریع و بروز رسانی محصولات فروخته شده
 • فروشگاه باید یک سیستم هوشمند و یک پارچه برآورد هزینه‌های حمل و نقل داشته باشد
 • لیست و لینک علاقه مندی‌های خریدارن باید وجود داشته باشد و خریدار بتواند خرید خود را در هر زمانی که دوست دارد انجام دهد و و لینک به تعویق انداختن خرید بدون پاک شدن ایتم‌های خرید داری شده وجود داشته باشد.
 • بروز رسانی و جایگزینی محصولات بعد از قرار گرفتن محصولات در سبد خریداران
 • هر فروشگاه موظف است روشی بسیار شفاف و ساده برای پیگیری کالاهای خریداری شده برای کاربران ایجاد کند
 • آدرس فیزیکی سایت باید واقعی باشد و راه‌های تماس خریداران و فروشگاه‌ها واضح و روشن باشد
 • خریدران باید بتوانند به راحتی در سایت ثبت نام کنند و در سایت لاکین شوند و تمامی سبد خرید خود را در آنجا داشته باشند
 • فروشگاه باید یک برچسب خرید بر روی کالاهای خود با تمامی مشخصات محصولات و شرکت ارائه دهنده داشته باشد
 • هدیه برای خریداران و کسانی که در سایت ثبت نام می کنند.

 

قرار گرفتن در لیست فروشگاهای مورد اعتماد گوگل

قرارگرفتن در لیست فروشگاه های مورد اعتماد گوگل یعنی تابع قوانین الگوریتم گورخر گوگل شدن می باشد که فروشگاهای اینترنتی باید دارای ویژگی خاص چون پانصد معامله در ماه داشته باشند و راندمان %۹۰ حمل و نقل درست کالا, به دست خریداران داشته باشند و ارائه خدمات با کیفیت عالی و رضایت مندی کاربران. البته در لیست مورد اعتماد گوگل قرار گرفتن برای فروشگاه کوچک زیاد مورد تاکید نیست ولی مورد الگوریتم گورخر گوگل در استاندارد بودن این فروشگاه ها بر اساس این الگوریتم %۱۰۰ الزامی می باشد

مکان فیزیکی فروشگاهای اینترنتی

یکی از موارد مورد تاکید گوگل در الگوریتم گورخر خود مشخص بودن و حقیقی بودن ساختمان فیزیکی فروشگاهای اینترنتی در بخش وسیع می باشد و جلوگیری از هر نوع  دلال گری و کلاهبرداری به اسم شرکت واقعی و شرکت غیر واقعی دراین بین می باشد. با وجود محبوبیت شدید خرید اینترنتی تمامی خریداران ترجیح می دهند از جای خرید اینترنتی انجام بدهند که فروشگاه مورد نظر دارای مکان فیزیکی باشد, و به راحتی شکایات خود را ابراز کنند.

و خدمات الگوریتم گورخر گوگل باعث بهبود و بالا رفتن کیفیت وب سایت فروشگاه های اینترنتی و باعث بهینه سازی وب سایتشده و کاربران یک خرید راحت و بهتر را تجربه می کنند

هدف از این به روز رسانی گورخرگوگل این است که خرید آنلاین کارآمد تر صورت گیرد. و تنها وب سایت های با کیفیت بالا و دارای استاندارد گوگل از حملات الگوریتم گورخر گوگل در امان خواهند ماند.

داشتن پشتیبانی آنلاین (Live Chat)

هدف اصلی الگوریتم گورخر گوگل افزایش سطح راحتی برای خریداران آنلاین می باشد و یک” گفتگو زنده” راه حل موثر در  افزایش راحتی و رضایت مندی مشتریان می باشد

داشتن سیاست شفاف در فروشگاه

یکی از سیاست های واضح الگوریتم گورخر گوگل حفاظت از حقوق “حریم خصوصی”  و “شرایط و ضوابط” مصرف کننده گان فروشگاه های اینترنتی می باشد و همه این شرکت ها باید مطابق با سیاست های گوگل همسو باشد

همسو بودن تبلیغات فروشگاه ها با مسیر تبلیغات

تبلیغات شما در شبکه های اجتماعی باید همسو با محصولات ارائه شده از طرف شما باشد. و نباید تبلیغات شما نا مرتبط با محصولات شما باشد.

]]>
گوگل هزار سایت برتر جهان را معرفی کرد 2014-04-19T21:33:04+01:00 2014-04-19T21:33:04+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/606 گروه آموزش صدرنشین بلامنازع این لیست پرارزش، سایت فیس‌بوک است.&nbsp;فیس‌بوک ۵۴۰ میلیون بازدید در ماه دارد و بیش از ۳۵ درصد کل کاربران اینترنتی از این سایت دیدن می‌کنند.&nbsp;این رقم بسیار خارق‌العاده باعث شده که هیچ شبکه اجتماعی دیگری نتواند به جایگاه ممتاز فیس‌بوک نزدیک شود.&nbsp;بر اساس اطلاعاتی که این لیست به دست می‌دهد، سایت‌های یوتیوب، یاهو،&nbsp;live.com&nbsp;وابسته به شرکت مایکروسافت، دانشنامه ویکی‌پدیا و&nbsp;MSN&nbsp;به ترتیب رتبه‌های دوم تا ششم را از آن خود کرده‌اند.&nbsp;گفتنی است گوگل هیچ یک صدرنشین بلامنازع این لیست پرارزش، سایت فیس‌بوک است

فیس‌بوک ۵۴۰ میلیون بازدید در ماه دارد و بیش از ۳۵ درصد کل کاربران اینترنتی از این سایت دیدن می‌کنند

این رقم بسیار خارق‌العاده باعث شده که هیچ شبکه اجتماعی دیگری نتواند به جایگاه ممتاز فیس‌بوک نزدیک شود

بر اساس اطلاعاتی که این لیست به دست می‌دهد، سایت‌های یوتیوب، یاهو، live.com وابسته به شرکت مایکروسافت، دانشنامه ویکی‌پدیا و MSN به ترتیب رتبه‌های دوم تا ششم را از آن خود کرده‌اند

گفتنی است گوگل هیچ یک از سرویس‌ها و سایت‌های وابسته به خود را در این لیست مشارکت نمی‌دهد

گوگل همچنین سایت‌های بازاریابی الکترونیکی، سایت‌های مستهجن، سایت‌های فاقد محتوا و آن دسته از وب‌سایت‌هایی را که محتوای خود را فقط در اختیار اعضای سایت قرار می‌دهند، نیز در این آمارگیری وارد نمی‌کند

سایت warnerbros.com وابسته به شرکت برادران وارنر، که یکی از بزرگترین تهیه‌کنندگان فیلم و برنامه‌های تلویزیونی در جهان به شمار می‌رود، در رتبه هزارم این لیست قرار گرفته است. ]]>
گوگل هزار سایت برتر جهان را معرفی کرد 2014-04-19T21:33:04+01:00 2014-04-19T21:33:04+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/605 گروه آموزش صدرنشین بلامنازع این لیست پرارزش، سایت فیس‌بوک است.&nbsp;فیس‌بوک ۵۴۰ میلیون بازدید در ماه دارد و بیش از ۳۵ درصد کل کاربران اینترنتی از این سایت دیدن می‌کنند.&nbsp;این رقم بسیار خارق‌العاده باعث شده که هیچ شبکه اجتماعی دیگری نتواند به جایگاه ممتاز فیس‌بوک نزدیک شود.&nbsp;بر اساس اطلاعاتی که این لیست به دست می‌دهد، سایت‌های یوتیوب، یاهو،&nbsp;live.com&nbsp;وابسته به شرکت مایکروسافت، دانشنامه ویکی‌پدیا و&nbsp;MSN&nbsp;به ترتیب رتبه‌های دوم تا ششم را از آن خود کرده‌اند.&nbsp;گفتنی است گوگل هیچ یک از صدرنشین بلامنازع این لیست پرارزش، سایت فیس‌بوک است

فیس‌بوک ۵۴۰ میلیون بازدید در ماه دارد و بیش از ۳۵ درصد کل کاربران اینترنتی از این سایت دیدن می‌کنند

این رقم بسیار خارق‌العاده باعث شده که هیچ شبکه اجتماعی دیگری نتواند به جایگاه ممتاز فیس‌بوک نزدیک شود

بر اساس اطلاعاتی که این لیست به دست می‌دهد، سایت‌های یوتیوب، یاهو، live.com وابسته به شرکت مایکروسافت، دانشنامه ویکی‌پدیا و MSN به ترتیب رتبه‌های دوم تا ششم را از آن خود کرده‌اند

گفتنی است گوگل هیچ یک از سرویس‌ها و سایت‌های وابسته به خود را در این لیست مشارکت نمی‌دهد

گوگل همچنین سایت‌های بازاریابی الکترونیکی، سایت‌های مستهجن، سایت‌های فاقد محتوا و آن دسته از وب‌سایت‌هایی را که محتوای خود را فقط در اختیار اعضای سایت قرار می‌دهند، نیز در این آمارگیری وارد نمی‌کند

سایت warnerbros.com وابسته به شرکت برادران وارنر، که یکی از بزرگترین تهیه‌کنندگان فیلم و برنامه‌های تلویزیونی در جهان به شمار می‌رود، در رتبه هزارم این لیست قرار گرفته است. ]]>
بزرگترین موتور جستجوی چینی و مالکی کارآفرین 2014-04-19T21:17:04+01:00 2014-04-19T21:17:04+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/603 گروه آموزش رابین لی یک کارآفرین چینی در زمینه اینترنت است که در سال ۲۰۱۰ با ثروت ۵/۳ میلیارد دلار از سوی مجله فوربز در جایگاه دویست و پنجاه و هشتم ثروتمندان جهان قرار گرفت. ثروت او از سال ۲۰۰۸ تاکنون تقریبا دو برابر شده است. رابین لی یکی از بنیان‌گذاران موتور جست‌وجوی اینترنتی پرطرفدار بایدو (Baidu) است.رابین لی (یان‌هانگ لی) در ۱۷ نوامبر سال ۱۹۶۸ در یانگ کوان در استان شانژی در چین متولد شد و بیشتر زمان کودکی خود را در آنجا سپری کرد. پدر و مادر او هر دو کارگران کارخانه بودند. لی چهارمین فرزند و تنها پسر از رابین لی یک کارآفرین چینی در زمینه اینترنت است که در سال ۲۰۱۰ با ثروت ۵/۳ میلیارد دلار از سوی مجله فوربز در جایگاه دویست و پنجاه و هشتم ثروتمندان جهان قرار گرفت. ثروت او از سال ۲۰۰۸ تاکنون تقریبا دو برابر شده است. رابین لی یکی از بنیان‌گذاران موتور جست‌وجوی اینترنتی پرطرفدار بایدو (Baidu) است.

رابین لی (یان‌هانگ لی) در ۱۷ نوامبر سال ۱۹۶۸ در یانگ کوان در استان شانژی در چین متولد شد و بیشتر زمان کودکی خود را در آنجا سپری کرد. پدر و مادر او هر دو کارگران کارخانه بودند. لی چهارمین فرزند و تنها پسر از ۵ فرزند خانواده بود. لی در دبیرستان یانگ کوان تحصیل کرد. او از کلاس‌های کامپیو‌تر مدرسه بسیار لذت می‌برد و در بسیاری از مسابقات برنامه نویسی در سطح شهر شرکت می‌کرد. رابین لی در سال ۱۹۸۷ در آزمون ورودی تحصیلات عالی ملی شرکت کرده و موفق شد بالا‌ترین رتبه در میان شرکت‌کنندگان را از آن خود کند. وی سپس دانشگاه پکینگ را به عنوان کالج تحصیلی خود انتخاب کرده و در این دانشگاه در رشته کار‌شناسی مدیریت اطلاعات تحصیل کرد. لی در سال ۱۹۹۱ به سانی بوفالو در نیویورک ایالات متحده رفت تا در مقطع دکترای علوم کامپیو‌تر ادامه تحصیل دهد. او البته بعدا تصمیم گرفت برنامه دکترای خود را به کار‌شناسی ارشد تغییر داده و در سال ۱۹۹۴ توانست مدرک کار‌شناسی ارشد خود را از این دانشگاه دریافت کند.

رابین لی در سال ۱۹۹۴ به شرکت خدمات اطلاعات IDD، بخشی از شرکت داو جونز در نیوجرسی، پیوست. او در این شرکت در توسعه یک برنامه نرم‌افزاری برای ویراستاری آنلاین نشریه وال استریت ژورنال مشارکت داشت. رابین لی تا سال ۱۹۹۷ در شرکت خدمات اطلاعات IDD باقی ماند. او به طور همزمان در سال ۱۹۹۶ یک الگوریتم امتیازدهی به سایت‌ها به نام رنک دکس را برای رتبه بندی صفحاتی در نتایج موتورهای جست‌وجو ایجاد کرد. او توانست برای این تکنولوژی یک حق امتیاز از ایالات متحده دریافت کند. رابین لی بعد‌ها این تکنولوژی را برای موتور جست‌وجوی بایدو به کار برد.

رابین لی از سال ۱۹۹۷ تا اواخر سال ۱۹۹۹ در سیلیکون ولی و برای یک شرکت پیشتاز در موتورهای جست‌وجوی اینترنتی به نام اینفوسیک کار می‌کرد. یکی از دستاوردهای نوآورانه لی سایت جست‌وجوی عکس Go. com بود. رابین لی با تجربیات و دانشی که در علوم کامپیو‌تر کسب کرده بود در سال ۲۰۰۰ و به همراه اریک ژو شرکت Baidu را تاسیس کرد. رابین لی از زمان تاسیس باید و توانسته با بدست آوردن بیش از ۷۰ درصد از سهم بازار در چین آن را تبدیل به بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی چین و یکی از ۵ موتور بر‌تر جست‌وجوی مستقل در جهان کند. سهام بایدو برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ در ناسداک عرضه شد، ولی نیز از‌‌ همان زمان مدیرعامل این شرکت است. رابین لی در سال ۱۹۹۸ کتابی به نام «جنگ کسب و کار در سیلیکون ولی» را طبق تجربیات زندگی و کارش در سیلیکون ولی تالیف کرد. وی همچنین در سال ۲۰۰۱ به عنوان یکی از ده فرد نوآور بر‌تر چینی و در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به عنوان یکی از ده فرد بر‌تر در تکنولوژی اطلاعات در چین معرفی شد. رابین لی علاوه بر ریاست بایدو یکی از اعضای هیات مدیره سازمان تحصیلات و تکنولوژی نیو اورینتال است که فراهم کننده خدمات تحصیلی در چین است.

رابین لی در سال ۱۹۹۶در نیوجرسی ازدواج کرد. وی یک دختر دارد و در حال حاضر ساکن پکن است.
]]>
راهنمای چیدمان اسپیکرهای سینمای خانگی 2014-03-24T00:48:58+01:00 2014-03-24T00:48:58+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/602 گروه آموزش گر به تازگی یک سیستم صوتی جدید برای خود خریده اید یا یک سینما خانگی برای ست تلویزیون خود خریده اید اما نمی دانید چگونه آنها را در اطراف خانه بچینید تا بیشترین بازده و بهترین کیفیت صدا را داشته باشد با ما همراه باشید تا شما راهنمای چیدمان اسپیکرهای سینمای خانگی را در اختیار شما قرار دهیم.&nbsp;اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که بعد از خریدن یک ست تلویزیون جدید به همراه سینما خانگی فقط همه را به برق وصل کرده و یک گوشه ی خانه ( معمولا کنار تلویزیون ) می چینید باید به شما بگوییم شما تا این

گر به تازگی یک سیستم صوتی جدید برای خود خریده اید یا یک سینما خانگی برای ست تلویزیون خود خریده اید اما نمی دانید چگونه آنها را در اطراف خانه بچینید تا بیشترین بازده و بهترین کیفیت صدا را داشته باشد با ما همراه باشید تا شما راهنمای چیدمان اسپیکرهای سینمای خانگی را در اختیار شما قرار دهیم.

 اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که بعد از خریدن یک ست تلویزیون جدید به همراه سینما خانگی فقط همه را به برق وصل کرده و یک گوشه ی خانه ( معمولا کنار تلویزیون ) می چینید باید به شما بگوییم شما تا این لحظه هیچ لذتی از صدای فوق العاده ی سینما خانگی خود تجربه نکرده اید .

بد نیست بدانید وقت و انرژی زیادی توسط افراد ماهر و مهندسین صدا در طراحی اسپیکر های سینماهای خانگی یا دیگر سیستم های صوتی شده است تا جلوه های صوتی ویژه ای به آنها اضافه شده و همه ی اینها بتوانند به باز آفرینی صدای واقعی فیلم هایی که تماشا می کنید بیانجامد . پس حیف است اگر از این امکانات استفاده ای نکنید !

اما نگران نباشید . فقط کافیست شما هم کمی وقت بگذارید . ما در این مطلب به بررسی کامل این موضوع می پردازیم . با ما همراه باشید .

در ابتدا بهتر است اول مفهوم صدای استریو ، صدای فراگیر یا Surround و کانال های صوتی  را درک کنیم .

شما تا به حال حتما تجربه ی گوش دادن به صدای استریو را داشته اید . هنگامی که با یک جفت هدفون در حال گوش دادن به موسیقی هستید و یا در اتوموبیل خود در حال گوش دادن به رادیو هستید در واقع در حال تجربه ی صدای استریو هستید . در واقع صدای استریو از دو کانال صوتی استفاده می کند یکی برای اسپیکر سمت چپ و دیگری برای سمت راستی که این حد اقل امکانات برای یک شنونده است .

در صدای فراگیر این دو کانال صوتی ساده به عنوان یک سیستم ۲٫۰ نامیده می شوند . سیستم ۲٫۰ یعنی یک سیستم صوتی بدون ساب ووفر ( Subwoofer ) که با اضافه کردن یک ساب ووفر به آن به سیستم ۲٫۱ تغییر می کند . این ۱ نشان دهنده ی ساب ووفر است که افکت های فرکانس پایین یا Low Frequency را به کانال صوتی اضافه می کند .

سیستم های صوتی پیشرفته تر بر مبنای سیستم های ۲٫۱ ساخته می شوند که با اضافه کردن کانال های اضافی یک پوشش ۳۶۰ درجه ای از صدا را به وجود می آورند . بر خلاف سیستم های صوتی ساده ی ۲ کاناله ی ۲٫۰ که معمولا فقط  یک قطعه ی سخت افزاری بر روی دستگاه اصلی نصب می کنند ( مثل آنچه در بلند گوی تلویزیون ها قرار دارد ) ، در سیستم های صوتی چند کاناله نیاز به یک دستگاه جداگانه به عنوان یک گیرنده برای تقویت و پخش سیگنال های صوتی دریافتی از مبدا ( مثل پخش کننده ی DVD یا Blu-ray ) وجود دارد.

سیستم های صوتی که در حال حاضر وجود دارند معمولا بین ۵٫۱ تا ۱۱٫۲ کانال صوتی هستند که شامل ۵ اسپیکر به همراه ۱ ساب ووفر و یا ۱۱ اسپیکر به همراه ۲ ساب ووفر می باشند .

در ابتدا می خواهیم ببینیم که چگونه باید اسپیکرهای یک سیستم صوتی  ۲٫۱ استریو را در خانه به صورت درست و اصولی بچینیم.

اولین قسمت قرار دادن ساب ووفر است. در تصویر بالا این اسپیکر با شماره ی ۴ مشخص شده است .  این اسپیکر صداهای فرکانس پایین را تقویت می کند و یک پس زمینه ی Boomy  به صدای خروجی اضافه می کند .

این اسپیکر را در هر قسمتی از خانه که دوست داشته باشید می توانید قرار دهید و زیاد فرقی نمی کند . تنها نکته ای که در مورد آن وجود دارد این است که قرار دادن ووفر در نزدیکی دیوار و یا در گوشه ی یک دیوار باعث می شود صدای خروجی از آن به جای اینکه در تمامی جهت ها منتشر شود در یک جهت منتشر شده و این موضوع روی کیفیت صدا تاثیر می گذارد . بهتر است تا ووفر در جایی که  کمی با دیوار فاصله داشته باشد و در گوشه ی دیوار هم نباشد قرار گیرد .

در مرحله ی بعد برای قرار دادن دو کانال صوتی دیگر باید به روش زیر عمل کنیم .

از آنجایی که در سیستم ۲٫۱ صدای استریو باید صدا از دو جهت سمت چپ و راست  به گوش برسد، بهترین حالت قرار دادن اسپیکر ها گذاشتن آنها در سمت چپ و سمت راست تلویزیون است که هرکدام از آنها باید به اندازه ی ۱ متر تا ۱ متر و ۳۰ سانتی متر از وسط صفحه ی نمایش به اطراف آن قرار گیرند .

این نکته را هم در نظر داشته باشید که ارتفاع اسپیکر ها را از جایی که شنونده نشسته است باید محاسبه کنید و این اندازه باید در حدود ۱ متر تا ۱ متر و ۲۰ سانتی متر باشد . نیازی نیست که ارتفاع آنها از شنونده خیلی دقیق تنظیم شوند ، بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر بالاتر یا پایین تر مشکلی را به وجود نمی آورد .

سعی کنید بلند گو ها را به صورت زاویه دار قرار دهید . ایده آل ترین زاویه برای آنها بین ۲۰ تا ۳۰ درجه است .

تصویر 1

تصویر 2

]]>
افسانه هایی برای افزایش امنیت مودم ها و روترهای وایرلس 2014-03-24T00:18:03+01:00 2014-03-24T00:18:03+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/600 گروه آموزش تکنولوژی Wi-Fi سالهاست رو به گسترش است و متناسب با این گسترش، راه های تامین امنیت و همچنین راه های هک و نفوذ به این شبکه ها پیچیده تر می شود.یکی از دغدغه های اکثر استفاده کنندگان از مودم های وایرلس، تامین امنیت مودمشان و جلوگیری از استفاده غیر مجاز یا به بیان ساده تر دزدی از اشتراک اینترنتشان است. در اینجا به ۵ توصیه رایج یا افسانه برای افزایش امنیت مورد یا شبکه وایرلس اشاره می کنیم که باید به آنها گوش “نکنید”.تصویر 1افسانه اول : نام شبکه (SSID) خود را مخفی کنید.هر روتر وایرلسی یا هر اکسس

تکنولوژی Wi-Fi سالهاست رو به گسترش است و متناسب با این گسترش، راه های تامین امنیت و همچنین راه های هک و نفوذ به این شبکه ها پیچیده تر می شود.

یکی از دغدغه های اکثر استفاده کنندگان از مودم های وایرلس، تامین امنیت مودمشان و جلوگیری از استفاده غیر مجاز یا به بیان ساده تر دزدی از اشتراک اینترنتشان است. در اینجا به ۵ توصیه رایج یا افسانه برای افزایش امنیت مورد یا شبکه وایرلس اشاره می کنیم که باید به آنها گوش “نکنید”.

تصویر 1

افسانه اول : نام شبکه (SSID) خود را مخفی کنید.

هر روتر وایرلسی یا هر اکسس پونتی یک نام شبکه یا به بیان تخصصی تر یک SSID دارد. SSID مخفف Service Set Identifier می باشد. در حالت پیش فرض این نام برای همه قابل مشاهده است در نتیجه هر کاربر دیگری در محدوده تحت پوشش امواج Wi-Fi می تواند آن نام را مشاهده کنید.مخفی کردن این نام شاید و ظاهرا بتواند در امنیت شبکه شما موثر باشد. با این حال برخی از دستگاه های مانند PC های دارای ویندوز ۷ همچنان کل شبکه های موجود را نشان می دهند اما با نامی دیگر. با این حال این راه هکرها را وسوسه می کند چون با خود فکر می کنند حتما این شبکه چیزهای جالبی برای مخفی کردن دارد که نامش را مخفی کرده است.

در کل مخفی کردن نام SSID راه خوبی برای مقابله با فضول های معمولی و بچه همسایه است اما هکرهای کلاه سیاه یا با تجربه را نمی تواند مانع شود. چرا که مودم یا روتر شما همچنان در حال پخش امواج خود در تمامی جهت هاست و تشخیص این امواج از طریق یک wifi network scanner به راحتی آب خوردن قابل تشخیص است.

افسانه دوم: نفوذ به شبکه های کوچکتر سخت تر است!

این موضوع به بیان ساده تر یعنی اگر قدرت انتشار امواج روتر خود را کمتر کنید، برای فردی خارج از خانه یا شرکت شما سخت است که بتواند به شبکه شما نفوذ کند چرا که آنها نمی توانند شبکه شما را شناسایی کنند. این افسانه شاید ساده لوحانه ترین راه برای افزایش امنیت مودم وایرلس شما باشد.

هرکس که بخواهد یک شبکه Wi-Fi را هک کند، از آنتن های قدرتمندی استفاده می کند که مطمئنا سیگنال های روتر یا مودم شما را نیز شناسایی خواهد کرد.

کاهش قدرت انتشار امواج روتر فقط و فقط می تواند محدوده تحت پوشش و همچنین کیفیت استفاده برای کاربران مجاز را کاهش دهد. فایده دیگری ندارد!

تصویر 2


افسانه سوم: فیلتر کردن MAC Address

ابتدا بگوییم MAC Address چیست. MAC مخفف Media Access Control می باشد. مک آدرس یک آدرس یگانه بوده که مختص هر دستگاه روی شبکه است. یک مک آدرس تشکیل شده از چند شماره و عدد به صورت  ۰۰:۰۲:D1:1A:2D:12.

دستگاه های موجود بر روی یک شبکه از این کد به عنوان کد شناسایی خود به هنگام ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می کنند.

در این افسانه برای تامین امنیت روتر به شما گفته می شود که می توانید روتر خود را طوری تنظیم کنید که تنها دستگاه هایی با یک مک آدرس مشخص بتوانند به آن وصل شوند.

انجام این تنظیمات راحت است. شما مک آدرس خود یا کسانی که می خواهد به شبکه وصل شوند را مشخص می کنید و در تنظیمات روتر خود لیست آنها را وارد می کنید. هیچ دستگاهی غیر از دستگاه هایی که مک آدرس آنها در لیست مذکور است نمی توانند به شبکه وصل شوند.

اما لازم نیست شما خود را به زحمت بیندازید. یک هکر با استفاده از یک آنالیزور شبکه وایرلس می تواند به راحتی تمام مک آدرس هایی را که به شبکه متصل است بفهمد. بعد از آن، با تغییر مک آدرس سیستم خود به یکی از مک آدرس های مجاز متصل به شبکه به راحتی اجازه ورود به شبکه شما را پیدا می کند.

این روش همانند روش پنهان کردن SSID برای افراد معمولی و بچه همسایه خوب است اما نمی تواند جلوی یک هکری را که قصد کرده به شبکه شما نفوذ کند، بگیرد. این کار تنها زحمت شما و کسانی که مجاز به اتصال به شبکه شما هستند را زیاد می کند چرا که باید برای هر بار اتصال یک دستگاه جدید تنظیمات روتر را دستکاری کنید.


افسانه چهارم: آدرس های IP روتر خود را محدود کنید.

هر دستگاه متصل به شبکه علاوه بر داشتن یک آدرس Mac منحصر به فرد، یک IP مخصوص به خود نیز دارد. IP اختصاص داده شده توسط روتر شامل اعدادی مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ می باشد. برخلاف آدرس Mac، که دستگاه شما به روتر ارسال می کند، روتر از سرور DHCP برای اختصاص و ارسال یک IP خاص به هر دستگاهی که به آن متصل می شود ، استفاده می کند.

بر اساس این افسانه، شما می توانید با محدود کردن IP آدرس هایی که می توانند به روتر شما متصل شوند، تعداد دستگاه هایی که می توانند از شبکه شما استفاده کنند را محدود کنید. مثلا محدوده آدرس های IP را در محدوده ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ تا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ محدود کنید.

علت بی اثر بودن چنین کاری را در افسانه بعدی بیان می کنیم.

افسانه پنجم: سرور DHCP خود را غیر فعال کنید.

ریشه این افسانه در این اعتقاد نهفته است که شما می توانید با غیر فعال کردن سرور DHCP خود و اختصاص IP دستگاه ها به صورت دستی، شبکه خود را ایمن کنید. زیرا هر دستگاهی که یکی از IP آدرس های اختصاص داده شده توسط شما را نداشته باشد، نمی تواند به شبکه شما متصل شود. در این حالت شما جدولی از IP آدرسها و دستگاه های متصل به هر IP را باید تهیه کنید. کاری که با Mac آدرس هم انجام می دهید. همچنین باید به صورت دستی تنظیمات مربوط به اختصاص IP را انجام دهید.

تصویر 3

نقطه ضعف این راهکار آن است که اگر در حال حاضر هکری توانسته باشد به شبکه شما نفوذ کند، با اسکن IP می تواند IP آدرس های مورد استفاده در شبکه را پیدا کند. پس از آن می تواند آدرس خود را با آن منطبق کند و به راحتی از شبکه شما استفاده کند.

تنها فایده این راه همان است که در مورد Mac آدرس گفتیم و آن اینکه اتصال دستگاه های جدید و مجاز به شبکه شما را سخت تر می کند.

تصویر 4

حالا شاید با خود بپرسید که تمام راه هایی را که اغلب سایت های معمولی و نه تخصصی به عنوان راه های افزایش امنیت مودم شما بیان می کنند، افسانه خوانده ایم، حال باید برای امن کردن مودم یا روتر خود چه کنی

]]>
سه گام آسان برای تعمیر اینترنت اکسپلورر 2013-10-03T09:37:58+01:00 2013-10-03T09:37:58+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/599 گروه آموزش از زمان معرفی اینترنت اکسپلورر ۸ ،این مرورگر، بهترین مرورگر وب عرضه شده توسط مایکروسافت می باشد. بر خلاف برخی از نسخه های قبلی ، اینترنت اکسپلورر ۸ ،در واقع رقابت با فایرفاکس &nbsp;بوده، و از آن جا که به شکل استاندارد در ویندوز ۷ نصب شده، محبوبیت و کاربرد آن همراه با گسترش روزافزون کاربران رایانه از سیستم عامل جدید مایکروسافت &nbsp;رو به رشد است.با این حال، پیشرفت های انجام شده در مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ به این معنا نیست از بروز مشکلات احتمالی ۱۰۰ درصد مصون و ایمن است. در حالی خوشبختانه که اکث از زمان معرفی اینترنت اکسپلورر ۸ ،این مرورگر، بهترین مرورگر وب عرضه شده توسط مایکروسافت می باشد. بر خلاف برخی از نسخه های قبلی ، اینترنت اکسپلورر ۸ ،در واقع رقابت با فایرفاکس  بوده، و از آن جا که به شکل استاندارد در ویندوز ۷ نصب شده، محبوبیت و کاربرد آن همراه با گسترش روزافزون کاربران رایانه از سیستم عامل جدید مایکروسافت  رو به رشد است.

با این حال، پیشرفت های انجام شده در مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ به این معنا نیست از بروز مشکلات احتمالی ۱۰۰ درصد مصون و ایمن است. در حالی خوشبختانه که اکثر کاربران IE8 از آن بدون هیچ مشکلی استفاده کرده و می کنند ، واقعیت این است که شمایی که این مقاله را می خوانید احتمالا به مشکل بر خوردید و در استفاده از این مرورگر چندان هم خوش شانس نبودید! در این صورت شما یکی از کاربران بدشانسی هستید که نیاز به تعمیر اینترنت اکسپلورر خراب شده خود دارند.

اما من برای شما خبر خوبی دارم- یادگیری تعمیر مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ آنقدرها هم سخت و دشوار نیست. در این راهنما ، مراحل لازم برای تعمیر اینترنت اکسپلورر را، از ساده ترین روش تعمیر گرفته تا نصب کامل مجدد برنامه به شما آموزش خواهم داد.پس ادامه مطلب را بخوانید!

گام ۱ – آنتی ویروس و فایروال خود را چک کنید

ممکن است فکر کنید چون مرورگر اینترنت اکسپلورر ۸ به شکل استاندارد روی ویندوز ۷ نصب شده است هیچ دلیلی برای نصب برنامه های آنتی ویروس اضافی که امنیت آن ا تامین کند وجود ندارد و خودش به تنهایی از قابلیت های امنیتی لازم برخوردار است. از نظر تئوری این نظریه درست است ، اما آنتی ویروس ها برنامه هایی پیچیده بوده و روش خاص خود را دارند. در مورد دیوارهای آتش(فایروال ) هم چنین مطلبی صدق می کند. هم آنتی ویروس و هم  فایروال در صورتی که در هنگام وبگردی متوجه کووچک ترین خطری ازجانب سایتی شوند در کار مرورگر اختلال ایجاد کرده و مانع از به خطر افتادن امنیت کاربر می شوند.

مشخص کردن این مسئله که آنتی ویروس یا فایروال سبب ایجاد مشکل  برای IE8 شما ست بسیار ساده است – کافیست برای لحظه ای برنامه آنتی ویروس و یا دیوار آتش را خاموش (غیر فعال) کرده و اینترنت اکسپلورر ۸ را مجدد باز کنید. اگر هنوز هم پنجره مرورگر باز نشده یا صفحه وبی نمی آورد شما باید مراحل بعد ان مقاله را برای رفع مشکل بیابید.اما اگر با این روش  اینترنت اکسپلورر ۸ شما بدون مشکل کار کرد باید آنچه باعث ایجاد مشکل شده را پیدا کرده و آن را بر طرف کنید:

روشن است که رفع عیب هر برنامه آنتی ویروس و فایروال به صورت مجزا خارج از بحث این مقاله است ، اما اغلب  چنین برنامه هایی دارای گزینه ای هستند که کاربر با تنظیم آن برنامه ای از برنامه های سیستم عامل را از مسدود یا محدود کردن توسط آنتی ویروس یا فایر وال مستثنی می کند، و اضافه کردن اینترنت اکسپلورر ۸ به این لیست اسنثنائات مشکل شما را حل می کند – هر چند اگر یک تروجان به اینترنت اکسپلورر ۸ رایانه شما نفوذ کرده باشد این کار می تواند باعث بروز یک مشکل امنیتی شود.

در روش دیگر ، می توانید نرم افزار آنتی ویروس یا فایروال  را دوباره نصب کرده و امتحان کنید که مشکلتان برطرف شده یا نه.

گام ۲ – بررسی افزونه های نصب شده روی مرورگر

اینترنت اکسپلورر ۸، مثل همه مرورگرهای مدرن وب ، از توانایی نصب افزونه ها به نام add-ons بهره مند است. نرم افزار افزودنی از نظر تئوری باعث بهبود عملکرد اینترنت اکسپلورر ۸ با اضافه کردن قابلیت هایی که به صورت استاندارد در آن گنجانده شده می شوند. با این حال ، اگر افزودنی ضعیف برنامه نویسی شده و یا به دلایلی به درستی نصب نشود می تواند مشکلات جدی برای IE ایجاد کند.

برای فهمیدن اینکه این  مسئله همان دلیل به وجو آمدن مشکل است یا نه همزمان دکمه ویندوز و دکمه R را روی صفحه کلید فشار داده تا پنجره Run باز شود. این متن را وارد کنید iexplore -extoff  سپس دکمه Ok را بزنید.

اگر  در این حال اینترنت اکسپلورر ۸ بدون مشکل اجرا شد می فهمید که یکی از افزونه های نصب شده شما نیاز به تعمیر یا حذف کامل از روی مرورگر دارد. در این حال چاره ای جز آزمایش و خطا ندارید باید همه افزونه ها  را غیر از یکی غیر فعال کرده سپس به روش بالا چک کنید که مشکل از تنها افزونه فعال است یا نه و به سراغ افزونه بعدی بروید تا افزونه  یا افزونه های معیوب را مشخص کنید.

در مرورگر بر روی Tools و سپس مدیریت افزونه ها(Manage Add-ons) کلیک کنید. اطمینان حاصل کنید که همه افزونه ها  را از کار انداخته و پس از آن اینترنت اکسپلورر ۸ را ببندید. استفاده از میانبر معمول اینترنت اکسپلورر ۸ را دوباره باز کرده و سپس هر بار فقط یکی از افزونه ها را به روش بالا فعال کنید . هنگامی که شما فهمیدید کدام افزونه  باعث بروزمشکل شده می توانید سعی کنید مجددا آن را نصب کرده یا به سادگی حذفش کنید.

گام ۳ — بازگشت به  تنظیمات پیش فرض، دوست من!

اگر دو مرحله قبلی کمکی به ترمیم اینترنت اکسپلورر شما نکرد ، چاره ای نیست جز زدن به سیم آخر و ریست کردن اینترنت اکسپلورر تا به حالت تنظیمات پیش فرض خود برگردد. این کار تنظیمات را به شرایط ابتدایی اینترنت اکسپلورر برمی گرداند.

شما می توانید این کار را  با رفتن به کنترل پنل و سپس باز کردن منوی Network and Internet انجام دهید. سپس بر روی گزینه Internet Options کلیک  کرده و به زبانه پیشرفته Advanced (آخرین زبانه از سمت چپ)بروید. در پایین پنجره شما دکمه راه اندازی مجدد(Reset) را مشاهده می کنید. روی آن کلیک کنید تا همه چیز به حالت اول خود برگردد و IE شما دوباره زنده شود!

با تمام این مراحل، اگر هنوز هم دچار مشکل هستید، چاره ای ندارید جز توسل به نصب دوباره IE. این فرایند پیچیده تر بوده، و دارای مراحل زیادی است 

]]>
میرعماد 2013-09-20T15:28:32+01:00 2013-09-20T15:28:32+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/598 گروه آموزش در منابعی ‌که ترجمه احوال میر آمده است، عموما او را بنام «میرعماد» خوانده‌اند و ‏مسلم است که در زمان حیات به همین عنوان نامیده شده است، فقط مستقیم زاده ترک ‏در تحفه خطاطین خود، نام او را «محمد» و نام پدرش را «حسین» ظبط کرده است، که ‏مانند همه مطالبی که درباره میر نقل کرده، بی‌پایه و بی‌اساس است.‏‎این که عبد‌المحمد‌خان و کلمان هوار و مستقیم زاده، در تذکره‌های ‌خود آورده‌اند که، میر، ‏بمناسبت لقب عماد الملک، که یکی ‌از بزرگان دربار صفوی ‌و حامی ‌او بوده، خود را عماد، ‏نامیده، سهو است زیرا که «عم
در منابعی ‌که ترجمه احوال میر آمده است، عموما او را بنام «میرعماد» خوانده‌اند و ‏مسلم است که در زمان حیات به همین عنوان نامیده شده است، فقط مستقیم زاده ترک ‏در تحفه خطاطین خود، نام او را «محمد» و نام پدرش را «حسین» ظبط کرده است، که ‏مانند همه مطالبی که درباره میر نقل کرده، بی‌پایه و بی‌اساس است.‏‎
این که عبد‌المحمد‌خان و کلمان هوار و مستقیم زاده، در تذکره‌های ‌خود آورده‌اند که، میر، ‏بمناسبت لقب عماد الملک، که یکی ‌از بزرگان دربار صفوی ‌و حامی ‌او بوده، خود را عماد، ‏نامیده، سهو است زیرا که «عماد الملک» لقب شخص میرعماد بوده است و من تا کنون ‏نه فقره کتاب و قطعه او را دیده‌ام، که لقب عمادالملک داشته است، از جمله: «کتیبه ‏الفقیر الحقیر المذنب عماد الملک الحسنی ‌السیفی، غفر الله ذنوبه و ستر‌عیوبه فی‌سنه ١٠٢٣» که اگر توهم شود که عماد الملک وهمی ‌کلمان هوار و دیگران هم خوشنویس ‏بوده و به درجه میرعماد در خوشنویس ‌مسلط، نسبت به حسنی ‌و سیفی ‌او را، نمی‌توان ‏باورداشت و پذیرفت. و در هر صورت خواه اسم عماد را نام اصلی ‌وی ‌دانیم و یا از راه ‏شهرت خوانیم، لقب عماد الملکی ‌مسبوق به اشتهار او در خوشنویسی‌است.‏‎
‏به هر حال، اگر واقعاً نام میر، عماد، یا معروف باین نام شده باشد، همین که شهرت و ‏اهمیتی ‌یافته تا درخور اتصاف به لقب شده باشد، از همان نام، لقب ساخته و عماد ‏الملک شده است.‏‎
نام پدر میرعماد را کسی ‌تا کنون ظبط نکرده است، فقط در یک نسخه از تکلمه النفحات ‏عبد الغفورلاری ‌که میر حواشی‌ متعددی ‌به آن نوشته است، نام و نسب خود را چنین یاد ‏کرده است: «عماد بن ابراهیم الحسنی»‏‎
نسبت سیادت میرعماد را همه تذکره نویسان، جز سه تن سابق‌الذکر، و یکی ‌از معاصرین ‏‏«حسنی» دانسته‌اند که از خاندان معروف سیفی قزوین و در دستگاه‌های ‌دولتی ‌صفوی، ‏مصدر کتابداری ‌و استیفا و دارای ‌پایه بلند بوده‌اند و از جمله نام میرجلال‌الدین محمد ‏خوشنویس و پدر او میر‌شریف، از بنی اعمام قاضی ‌جهان سیفی قزوینی، وزیر شاه ‏طهماسب صفوی ‌و حسن علی ‌سیفی ‌جد میرزا نام برده‌اند که او نیز منشی ‌و ‏خوشنویس بوده است. عزیزالدین فوفلزایی ‌مدیر عمومی ‌صنعت مطابع دولتی ‌افغانستان، ‏در کتاب «هنر خط در افغانستان در دو قرن اخیر» چند قطعه از خطوط میرعماد را چاپ ‏کرده و با اینکه همه رقم عماد‌حسنی ‌دارد، همه جا او را عمادالحسنی ‌یاد کرده و چنین ‏آورده است: «دو سه قطعه از استادی ‌نستعلیق‌ نویس برزگ قدیم افغانستان جناب ‏میرعماد» [!] و عجبی ‌نیست که خط مالک دیلمی ‌و محمد مراد کشمیری ‌را نیز جزو ‏خوشنویسان افغانستان آورده است. هوار و مستقیم‌زاده، نسبت حسنی ‌‌میر را به ‏انتصاب حسن علی، او دانسته‌اند و گویند: «و گرنه خود از سادات حسینی ‌بوده است، نه ‏حسنی».‏‎
موجب این عقیده ناصواب، اشتباهی است که ایشان و بعضی دیگر را نیز مانند غلام محمد ‏هفت قلمی، عارض گردیده و رفع آن چنین می‌شود:‏‎
نگارنده، به این که در نسبت حسنی ‌میرعماد، تردید نداشته‌ام، گاهی ‌دچار حیرت ‏می‌شدم، که آثار شیوایی ‌از خط نستعلیق با رقم میرعماد حسینی به این صورت: «کتیبه ‏الفقیر المذنب عماد الحسینی‌ غفر ذنوبه و ستر عیوبه» بی ‌هیچ‌گونه خدشه‌ای ‌در رقم و در ‏درجه عالی ‌شیوایی ‌و استواری، دیده، و ناگریز گمان می‌بردم که شاید میرعماد، گاهی ‏‏‌حسنی ‌و گاهی ‌حسینی ‌رقم می‌کرده است، ولی ‌هیچ‌گاه نتوانسته‌ام خود را به این ‏عقیده قانع کنم، تا وقتی که در مرقعی ‌دو قطعه از خود رفع شبهه کردم، ولی ‌هرچه ‏جستجو کردم، نامی ‌از عماد ثانی ‌در تذکره‌ها و تاریخ‌ها نیافتم، تا وقتی‌که یک نسخه ‏کتاب «سرمایه ایمان» تصنیف عبدالرزاق لاهیجی ‌بدستم افتاد که به خط نستعلیق خوش ‏نوشته است و چنین رقم دارد: «تمت هذه الرساله سرمایه ایمان، بعون الملک المنان، ‏بتاریخ روز دوشنبه ١٩ شهر جمادی الاول سنه احدی ‌و سبعین و الف، کتبه العبد ‏عمادالحسینی. بجهت فرزندی ‌برخورداری ‌میرعبدالکریم نوشته شد» با دیدن این نسخه ‏با این رقم و تاریخ، رفع شبه از من گردید و شاید رفع اشتباه از دیگران نیز می‌شود و به ‏ثبوت می‌رسد که قریب نیم قرن پس از مرگ میرعماد حسنی قزوینی شهیر، میرعماد ‏خوشنویس دیگری ‌در خط نستعلیق پیدا شده است، که این یک از سادات حسینی ‌بوده ‏و لااقل تا سال ١٠٧١ هجری ‌می‌زیسته است.‏‎
از ترجمه احوال میرعماد، آنچه از مجموع گفته‌های ‌مورخان و تذکره نویسان حاصل ‏می‌شود، اینست که: میر یقینا به سال ١٠٢٤ در اصفهان کشته شده است که عموم ‏تذکره نویسان مرگ میر را در این سال ظبط کرده‌اند، باستثنای ‌مستقیم زاده که گوید به ‏سال ١٠٢٧ در گذشته است و البته قول اینان از جمله صاحب عالم آرای ‌عباسی ‌که خود ‏معاصر میر بوده است، بعلاوه از آثار میر تا‌کنون قطعه‌ای ‌ندیده‌ام که تاریخ آن موخر از سال ‏‏١٠٢٤ باشد. چون سن میرعماد را شصت و سه سال دانسته‌اند، باید در حدود سال ٩٦١ ‏متولد شده باشد و ظاهراً روزگار طفولیت خود را در قزوین که متولد اوست، به تحصیل ‏مقدمات علوم و آموختن خطاطی ‌گذرانیده است.‏‎
نخستین معلمین خط او را عیسی ‌رنگ‌کار و لعد مالک دیلمی ‌دانسته‌اند، که گویا درست ‏نباشد؛ زیرا که عیسی ‌رنگ‌کار را گویند پس از مرگ شاه طهماسب اول، بتولیت امام ‏زاده‌ای ‌در گناباد گماشته شده و سال‌ها در همانجا زیسته تا حدود سال ٩٨٤ در‌گذشته ‏است و معلوم نیست که در این مدت زمانی‌ در قزوین گذرانیده یا میرعماد به گناباد رفته تا ‏از روی ‌تعلیم خط گرفته باشد. مالک هم یقینا به سال ٩٦٦ در گذشته و در این تاریخ ‏میرعماد کودکی ‌پنج شش ساله بوده و هنوز آماده هنر‌آموزی ‌نبوده است ولی ‌اینکه ‏ملامحمد حسین تبریزی ‌را معلم میرعماد دانسته‌اند، رواست که گویند میر برای گرفتن ‏تعلیم از وی، از قزوین به تبریز رفته و چندی ‌با ارادت، بفرا گرفتن رموز خط نزد او مشغول ‏بوده است تا روزی ‌قطعه‌ای ‌از خطوط خود را به استاد نموده و محمد حسین چون آنرا ‏دیده به میر گفته است: «اگر چنین توانی ‌نوشت، بنویس و گرنه، قلم فرو گذار» و چون ‏میر به استاد گفته است که آنرا خود نوشته‌ام، محمد حسین قطعه و روی ‌میر را بوسیده ‏و گفته است که: «امروز استاد خوشنویسانی.» و همین سخن در حکم جواز و تصدیق ‏تکمیل حسن خط میرعماد شده است.‏‎
پس آنگاه میرعماد از تبریز رخت بربسته، به روایتی به خاک عثمانی سفر کرد و بقول ‏صاحب گلستان هنر، تا حجاز نیز رفت و بازگشت و در مراجعت به ایران چندی‌ در سلک ‏هنرمندان کتابخانه فرهاد‌ خان قرامانلو که از بدو سلطنت شاه عباس اول صفوی ‌مصدر ‏مشاغل لشکری ‌و کشوری‌ خطیر بود، قرار گرفت و چندین سال، در تمام مدت حکومت ‏فرهاد خان در سمنان و دامغان و بسطام و طبرستان و خراسان، همراه و ملازم او بود، تا ‏به سال ١٠٠٧ فرهاد خان بدست الله وردی خان، یکی ‌دیگر از سرداران شاه عباس، به قتل ‏رسید و همان اوان، میرعماد از خراسان به قزوین بازگشت و بقول کلمان هوار، به گیلان ‏رفت و باز به قزوین معادوت کرد و در این شهر مقیم گردید. و بقول صاحب گلستان هنر ‏‏«به قزوین برگشت و قطعه نویسی ‌پرداخت و از خدمت و ملازمت سلطان محترز است.» و ‏ظاهرا سال بعد به اصفهان رفت و به دربار شاه عباس بزرگ که مشوق و پشتیبان طبقه ‏هنرمندان بود، راه یافت و از همان زمان آوازه هنر میر در پایتخت پیچید و شاگردان بسیار از ‏طبقات مختلف، بدو روی ‌گرد آمدند و از محضر او بهره‌ها اندوختند.‏‎
میرعماد در مدت شانزده سال اقامت خود در اصفهان، ده‌ها شاگرد تربیت کرد که از آن ‏میان بعضی استادان زبردست شدند و از آن جمله: نورالدین محمد لاهیجی، عبدالرشید ‏دیلمی ‌میر ابراهیم، ابوتراب اصفهانی‌، عبدالجبار اصفهانی، محمد صالح خاتون‌آبادی، ‏درویش عبدی ‌بخارایی و گوهرشاد دختر میر که اینان هر یک در تاریخ خوشنویسی ‏‏‌نستعلیق، مقام ارجمندی ‌دارند و ترجمه احوال هر یک در جای ‌خود خواهد آمد.‏‎
ظاهرا میرعماد پس از ورود به اصفهان برای‌آنکه به دربار شاه‌عباس راه یابد، عریضه‌ای ‏‏‌نوشته و تقدیم داشته است. از این مکتوب دو نسخه دیده‌ام که یکی در تهران در یک ‏مجموعه خصوصی ‌و دیگری ‌در کتابخانه ملی ‌پاریس است و از آن عکس برای‌ کتابخانه ‏ملی‌ تهران برداشته‌ام. دور نیست که یکی از این دو نسخه خط یکی ‌از استادان خط ‏نستعلیق باشد، که از روی ‌دیگری ‌که خط میر است، مشق کرده و چون هر دوی ‌آنها ‏یکجا به نظرم نرسیده است نمی‌توانم اصل را تعیین کنم. اینک چون این نامه نمونه‌ای ‌از ‏انشاء میر است، عینا نقل می‌شود:‏‎
‏«بنده‌ی ‌قدیم بر جاده عبودیت مستقیم عماد‌الحسنی ‌بعز عرض مقیمان بندگان نواب ‏مستطاب فلک جناب عالمیان ماب، نصفت و عدالت پناه، عظمت و شوکت دستگاه... ‏وعون الضعفا، ماده نعمت امن وامان، برگزیده الطاف سبحان.‏‎
من نگویم و لیک داند عقل‏‎
کین طراز لباس دولت کیست‎
اعنی ‌بندگان خلد اللهم سبحانک ظلال سلطانه علی ما اراد و تمناه، می‌رساند که، ‏علم الله و کفی ‌به شهیدا، که تا محرومی ‌از ملازمت عالی روی نموده، همیشه بوظایف ‏دعا‌گویی ‌و فاتحه‌خوانی ‌اشتغال داشته و می‌دارد و ازدیاد دولت ابد پیوند از حضرت عزت ‏مسئلت می‌نمایدکه شرح آرزومندی ‌بعز عتبه بوسی ‌و سعادت ملازمت، کان نه ‏بحریست که پایان و کناری ‌دارد. نه به اندازه تقریر این مهجور و از طریقه ادب دور ‏است.‏‎
مرا بسوی تو پیغام آرزو خام است‏‎
بآفتاب ز ذره، چه جای ‌پیغام است‏‎
اما چون اظهار شوق خاطر بیقرار مسکّن نایره المی ‌است که از محنت حرمان بر دل افکار ‏بارست، لاجرم قلم عبودیت رقم بعرض این مقدار ازان، جرات نمود.‏‎
خدایگانا، مخفی ‌نماند که مقصد این کمینه دعاگو جز این نیست که دیده الم دیده را ‏بکحل الجواهر غبار درگاه فلک اشتباه روشن بیند.‎
آرزویی ‌نبود دیده خونبار مرا‏‎
غیر خاک سرکوی ‌تو بمژگان رفتن‎
لیکن چنانچه بر مرآة ضمیر اشرف روشن است.‏‎
فرشته ایست برین بام لاجورد اندود‏‎
که پیش آرزوی ‌عاشقان کشد دیوار‏‎
رجا واثق و وثوق صادق که حصول این امنیت، پیش از حلول منیت، رفیق گردد. انه علی‌ما ‏یشاء قدیر.‏‎
چون غرض، عرض اخلاص و یک جهتی‌بود، زیاده مصدع نشده به‌دعا اختصار کرد.‏‎
تمتع بادت از اقبال و برخورداری ‌از دولت‎
همی ‌تا مرغ زرین اندرین سبز آشیان باشد‏‎

ظاهراً شاه‌عباس، پس از استحضار از مضمون این‌نامه و اطلاع از هنر خوشنویسی‌ ‏میرعماد، وی‌را به دربار خوانده و نواخته است، که میر بعضی‌ قطعات خود را با اشعاری ‌در ‏مدیح شاه آرایش داده و از جمله نوشته است.‏‎
خدایا تو این شاه درویش دوست‏‎
که آسایش خلق در ضل اوست‏‎
بدارش بر او رنگ شاهی و جاه‏‎
بر اوج فلک تا بود مهر و ماه‏‎
و نیز:‏‎
سلام علیک ای ‌شه کشور دین‎
که دین یافت از جدّ جدّ تو تزیین‎
بطه ویس، که بی‌شک و شبهه‏‎
تویی ‌میوه باغ طه و یس‏‎
و دیگر:‏‎
منشی لطفت نعوذ بالله اگر هیچ‎
در ورق حال من کشد قلم رد‏‎
اگر بمثل اره بر سرم نهد ای ‌شاه‎
گردش ایام، چون حروف مشدد‏‎
دست اجل تا نیاردم از پای‎
در نکشم سر ز بندگی‌تو چون مد‏‎
میر به قربت شاه نازیده و به هنر خود بالیده و شاید این دو بیت را که نوشته است، ‏خطاب بخود کرده باشد:‏‎
الا ای ‌بی نظیر خطه خط‏‎
کسی ‌ننوشته از تو در جهان به‎
چو از کلک تو گردد دال مرقوم‏‎
زهر دو زلف و قد دلبران به‏‎
ولی ‌به سبب مكانت خود نزد شاه، محسود اقران گردیده است و بعضی، از جمله شاید، ‏علی رضای عباسی، در حق وی از سعایت و عداوت دریغ نداشته‌اند، كه خواه نا خواه، میر ‏كم‌كم، دامن از صحبت اصحاب فروچیده است و شاید این شعار كه نوشته است، گویای ‏‏‌همین مقال باشد:‏‎
از من بگیر عبرت و كسب هنر مكن‏‎
با خویشتن عداوت هفت آسمان مخواه‏‎
و نیز:‏‎
ز بس كز آشنایان زخم خوردم‏‎
زند گر حلقه گردم ا‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژدهایی‎
نیاید بر دل من سخت تر زان‏‎
كه كوبد حلقه بر در آشنایی‎
هم چنین:‏‎
ز مخلوق كارت گشایش نیابد‎
دل اندر خدا بندا گر كار خواهی‎
ز ناجنس بگریز اگر آفتابست‏‎
ترا سایه تو بس، اریار خواهی‎

هر چه نظر مهر‌شاه از میر فروتر می‌شد، به علیرضا عباسی، كه او نیز خوشنویس ‏چیره‌دست بود، فراتر می‌رفت. تا آنجا كه گویند، وقتی‌شاه شمع‌دان بدست گرفت تا ‏علیرضا در روشنایی آن كتابت كند. البته میر از این رفتار افسرده و دل گیر می‌شد، ‏مخصوصاً می‌دید كه شاه‌ عباس كسی ‌را علیرغم او بر می‌كشد و برتری ‌می‌نهد، كه در ‏خور آن نیست. شاید در این قطعه كه بخط اوست، اشارتی به همین نكته و خطاب به شاه ‏باشد:‏‎
تو آن نهال سعادت بر نكو ثمری‎
كه هر كه آمده در خدمت تو، یافته‌بار‎
بغیر من، كه بجز بار دل نیافته‌ام‏‎
گناه بخت من است، آزموده‌ام صد‌بار‎
و بی‌مهری ‌شاه نسبت به او از مضمون این بیت كه نوشته است، هویداست:‏‎
با اسیران نظری نیست ترا‏‎
بر عزیزان گذری ‌نیست ترا‏‎
قول دشمن مشنو در حق من‏‎
كه زمن دوست‌تری ‌نیست ترا‏‎
و كم‌كم گله‌گذاری ‌و شكوه‌ی ‌میر، به تعنت و سرزنش كشیده و به ستیزه و سركشی ‏‏‌انجامیده كه با كلمات زهرآگین در اشعار ذیل (كه آنها را بخط او ندیده‌ام ولی به او نسبت ‏داده‌اند) ادا شده است:‏‎
هنر چه عرض كنم بر جماعتی‌كه ز جهل‏‎
ز بانگ خر نشناسند، نطق عیسی ‌را‏‎
مرا اگر ز هنر، نیست راحتی ‌چه عجب‏‎
زرنگ خویش نباشد نصیب حنّی ‌را‎
كمال خط من از حد شرع مستغنی ‌است‏‎
بماهتاب چه حاجت، شب تجلّی ‌را‎
این مطالب را به معاندین میر، بسمع شاه می‌رسانیدند و البته بطبع شاه موافق نمی‌آمد. ‏تا وقتیکه گویند شاه هفتاد تومان برای‌میر فرستاد و درخواست کتابت شاهنامه‌یی ‌کرد و ‏پس از یک سال کس فرستاد که آنچه از کتابت شاهنامه تمام شده است، بیاورد. میر ‏هفتاد بیت از اول شاهنامه را که نوشته بود تسلیم کرد و گفت وجه سر کاری ‌زیاده بر این ‏کفاف نکرد. چون پیغام بسمع شاه رسید، وی‌را ناخوش آمد و ابیات را پس فرستاد. میر در ‏همان مجلس ابیات را با مقراض جدا ساخت و میان شاگردان خود توزیع کرد و مدتی ‏‏‌نگذشت که در ازاء هر بیت یک تومان خدمت شد و هفتاد تومان فراهم آمد و این مبلغ به ‏فرستاده شاه تحویل گردید. چون شاه از ماجری ‌آگاه شد، بیش رنجیده خاطر گردید.‏‎
این روایت گرچه به افسانه بیشتر می‌ماند، چون متواتر است، از آن یاد کردم.‏‎
چون میرعماد به تسنن مشهور بود و تعصب شاه‌عباس ظاهراً در تشعیع بدرجه غلو ‏رسیده، این پیش آمد مزید بر علت و منتهی ‌بقتل میر گردید و به اختلاف روایت، گویند که ‏شاه‌عباس گفت: «کسی ‌نیست مرا ز دست این مرد خلاص کند» یا «کس نیست مرا ز ‏دست این سنی ‌نجات دهد» یا «یا کسی ‌نیست که این مغرور را بکشد» یا «ما یک تن ‏قزوینی ‌ندیدیم که یک ذرع دم نداشته باشد» و با اینکه واقعاً معلوم نیست مقصود ‏شاه عباس از ادای ‌یکی از این عبارت، قتل میر بوده باشد. منظور بیک مسگر ‏قزوینی رئیس قبیله شاهسون قزوین، بقول صاحب عالم آرای ‌عباسی ‌«از غلو تشیع یا ‏رفع مظنه تسنن که عامه مردم قزوین بدان متهم هستند» سحرگاه همان شب، هنگامی ‏‏‌که میر به ‌غسل جمعه می‌رفت. یا همان شب، که به دعوت مقصود بیک به خانه او ‏می‌آمد، جمعی ‌از اوباش را وا داشت تا در تاریکی ‌میر را کشتند.‏‎
چون روز برآمد و شاه از واقعه آگاه شد، بسیار دریغ و افسوس خورد و فرمان داد که قاتل ‏میر را بیابند و سیاست کنند.‏‎
علی ‌قلی‌خان واله را ظاهرا عقیده بر این است که قتل میر بی اشارت شاه نبوده است ‏که این ابیات نغز را برگزیده و بمناسبت واقعه در ریاض الشعرا آورده است:‏‎
خوش آن که شب کشی ‌و روزآئیم بر سر‏‎
که آه، این چه کس است و که کشته است اورا؟‏‎
و نیز:‏‎
نشان خود شهیدان عشق می‌طلبند‎
حضر کن ای ‌گل و بنمای ‌دست رنگین را‎
پس از قتل میر، تا روز، جسد او به روز زمین بود و کسی ‌جرات برداشتن آن را نداشت، تا ‏سرانجام ابوتراب خوشنویس شاگرد و خلیفه میرعماد، دست به آن کار زد.‏‎
هنگام تشیع به امر شاه به جنازه میر تعظیم شد و گروهی از شاگردان او و امرا و ‏شاهزادگان در آن مراسم شرکت کردند و جنازه او را در مسجد مقصود بیک واقع در دروازه ‏طوقچی، بخاک سپردند.‏‎ ‏(این مسجد که منسوب به مقصود بیک وزیر بیوتات، نه مقصود بیک شاهسون مسگر ‏است، هنوز در اصفهان باقی‌و نشانی آرامگاه میر را در آنجا می‌دهند). خبر قتل میر، بزودی ‏‏‌در سراسر ایران و عثمانی‌ و هندوستان رسید و در بعضی ‌شهرها مجالس سوگواری ‌مرگ ‏میر را بپا داشتند. از جمله جهانگیر پادشاه هندوستان، بسیار تاسف کرد و مجلس یادبود ‏میر را بپا ساخت، و گویند که گفته بود اگر زنده میر را به من می‌دادند، هم وزن او جواهر ‏می‌دادم.‏‎
ابوتراب مذکور شاگرد میر، پس از مرگ او رثایی‌ ساخته که خالی ‌از حالی ‌نیست و آن ‏اینست:‏‎
دیر شد، دیر، که خورشید فلک روی ‌نمود‏‎
چیست امروز؟ که خورشید جهان ناپیداست‎
ای ز اولاد پیمبر وسط عقد، مپرس‏‎
کز فراق تو به اصحاب، چه رنج و چه عناست‏‎
ای دو قرن از قلمت برده جهان برگ و نوا‏‎
تو چه دانی ‌که جهان بی تو، چه بی برگ و نواست‏‎
بر وفات تو، جهان ماتم اولاد رسول‏‎
تازه‌تر کرد، مگر سلخ رجب، عاشوراست‏‎
از فنای ‌تو، چو توی، گشت مبرهن ما را‏‎
که تر و خشک جهان، در ره سیلاب فناست‏‎
که دهد کار جهان نور، تو غایب ز جهان‏‎
شب و خورشید بهم هر دو، کجا آید راست‏‎
با تو گیتی ‌که جفا کرد، وفا با که کند؟‎
این عجب نیست، که خود عادت او جمله جفاست‏‎
آفریده چه کند، گر نکشد بار قضا؟‏‎
کافرینش همه، در سلسله بند قضاست‎
دایه دهر نپرورد کسی‌را که نخورد‏‎
بینی ‌ای ‌دوست، که این دایه چه بی‌مهر و وفاست‏‎
یاربش، در کنف لطف و جوار خود آر‏‎
کانچنان لطفی‌ کان در خور آنست، تراست‏‎
چون رهانیدی ‌ازین تفرقه‌ها، جمعش من‏‎
با که، با آل‌عبا؛ زانکه هم از آل‌عباست‎
و نیز گویند که، هم او سنگ قبری ‌برای ‌میر، آماده کرده بود، که همچنان ماند تا بر سر گور ‏خودش نهادند.‏‎
از میرعماد پسری ‌بنام میر‌ابراهیم و دختری ‌بنام گوهرشاد، بازماند که با سایر ‏خویشاوندان، از بیم معاندان میر، جلای ‌وطن کردند و بعضی ‌به خاک عثمانی ‌و برخی ‌به ‏هندوستان رفتند.‏‎
چنانکه در ترجمه احوال عبدالرشید دیلمی ‌خواهرزاده میرعماد گذشت در عریضه‌ای ‌بخط ‏وی ‌که با کبر پادشاه نوشته است، این عبارت خوانده می‌شود:‏‎
]]>
میرزا محمدرضای كلهر 2013-09-20T15:27:59+01:00 2013-09-20T15:27:59+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/597 گروه آموزش مرحوم میرزا محمدرضای كلهر ملقب به (قدوه الكتاب) فرزند محمدرحیم بیك متولد در حدود سال ١٢٤٥ قمری است. وی مردی نیرومند و با مناعت و درویش مسلك و در عین حال خوشخوی و بذله‌گوی بود و بقول اعتمادالسلطنه (محضری مطبوع دارد و طلعتی محبوب) كلهر بسائقه عشق خوشنویسی از موطن خود به تهران آمد و در خط نوآموز مكتب استاد میرزا محمد خوانساری كه او نیز شاگرد محمد مهدی تهرانی بوده است تعلیم خط گرفت و پس از فراغت از تلمذ به اصفهان رفت و از روی خطوط و كتیبه‌های میرعماد در تكیه میرفندرسكی بمشق خط پرداخت و علاقه او بدین

مرحوم میرزا محمدرضای كلهر ملقب به (قدوه الكتاب) فرزند محمدرحیم بیك متولد در حدود سال ١٢٤٥ قمری است. وی مردی نیرومند و با مناعت و درویش مسلك و در عین حال خوشخوی و بذله‌گوی بود و بقول اعتمادالسلطنه (محضری مطبوع دارد و طلعتی محبوب) كلهر بسائقه عشق خوشنویسی از موطن خود به تهران آمد و در خط نوآموز مكتب استاد میرزا محمد خوانساری كه او نیز شاگرد محمد مهدی تهرانی بوده است تعلیم خط گرفت و پس از فراغت از تلمذ به اصفهان رفت و از روی خطوط و كتیبه‌های میرعماد در تكیه میرفندرسكی بمشق خط پرداخت و علاقه او بدین فن و پیشرفت وی بدانجا رسید كه بعد از مرحوم میرعماد قزوینی ملقب به (عماد الملك) استادی یگانه در خط نستعلیق شد بطوریكه در آن روزگار استادتر از او كسی را نیافتند و حتی بعضی را عقیده اینست كه وی همطراز با میرعماد بوده و بعلاوه در خط شكسته از استادان این قلم محسوب می‌بود و به هر حال چون بعلاوه صیت شهرت میرزا بسمع ناصرالدین شاه رسید وی را احضار و نوازش نمود و بقول اندكی هم نزد او مشق كرد و شاه اراده نمود وی را در وزارت انطباعات بكار گمارد از آنجا كه مردی آزاده و بلند همت بود بواسطه استغنای طبعی كه داشت قبول نكرد و از راه خط نویسی و حق‌الكتابه مختصری كه عایدش می‌شد زندگی می‌كرد چنانچه مرحوم حسنخان اعتماد السلطنه در (الماثر‌و‌آلاثار) می‌نویسد این استاد خط، خط روزنامه شرف و اردوی همایون و چند سفرنامه همایونی را برای وی به رشته تحریر كشیده بوده است و عجب تر اینست با وجود اینكه دستش در بكار بردن خامه باریك توانا بوده در كشیدن كمان و تیراندازی مهارتی به سزا داشته است و همچنین در اسب سواری از قدرت و توانایی خود سخن‌ها می‌گفته است. 
كلهر در سفری كه ناصرالدین شاه به مشهد می‌كرد فقط به اشتیاق آستان بوسی حضرت رضا (ع) جزو اردوی شاه ملازم ركاب شد و در بین راه بنوشتن روزنامه وقایع اتفاقیه پرداخت این استاد نابغه و تاریخی خط روزهایی را پشت سرگذاشته كه هیجده ساعت را صرف تحریر خط نموده و آنچه می‌نوشته امضا نمی‌كرده و حتی بیشتر مشقهایش را چون مقبول طبع مشكل پسند خود نمی‌دیده پاره و محو می‌نموده است بطوریكه امروزه خطوط او بسیار كمیاب است. 
سرانجام كلهر در بازگشت از خراسان بمرض وبای عام مبتلا گردیده و در روز جمعه بیست و پنجم محرم الحرام سال یكهزار و سیصد و ده قمری جهان فانی را وداع گفته و روح پر فتوحش بروضه رضوان خرامید و در قبرستانی واقع در ضلع شمال غربی خیابان حسن آباد كه فعلا محل بنای اداره آتش نشانی شهرداری می‌باشد مدفون گردید. 
میرزا زین العابدین ملك الخطاطین شریفی قزوینی و سید محمود صدرالكتاب از شاگردان معروف میرزا می‌باشند. برخی از آثار خطی او بدین شرح است: 
١- دیوان یغمای جندقی 
٢- دیوان قآنی 
٣- دیوان فروغی بسطامی 
٤- سفرنامه های ناصرالدین شاه 
٥- فیض المدموع 
٦- (نسخه‌های خطی کتابخانه سلطنتی ایران) 
٧- مخزن الانشا 
٨- روزنامه شرف 
٩- اردوی همایون 
١٠- وقایع اتفاقیه ـ رساله‌غدیرـ نصایح‌الملوک ـ ریاض‌المحبین ـ مناجات‌نامه خواجه عبدالله انصاری ـ منتخب السلطان (اشعاری از سعدی و حافظ که ناصرالدین شاه قاجار شخصاً انتخاب و تلخیص کرده است) دیوان میرزا محمد حسین ادیب (فروغی) ]]>
غلامحسین امیرخانی 2013-09-20T15:27:07+01:00 2013-09-20T15:27:07+01:00 tag:http://livesos.mihanblog.com/post/596 گروه آموزش غلامحسین امیرخانی فرزند رستم به سال ١٣١٨ شمسی در طالقان ولادت یافته و از دو‌ سالگی به اتفاق والدین خود به تهران آمده و در این شهر نشو و نما یافت از سن هفت‌سالگی او را به مدرسه گذاشته و دوره ابتدایی را به پایان رسانید سپس چند سالی هم در بازار بکار آزاد پرداخت.&nbsp;ولی بنابر غریزه ذاتی به آموختن خط زیبا مایل گردیده و لذا در خط نستعلیق مدت دو سال از سنه ١٣٣٨ تا ١٣٤٠ در کلاس آزاد خط از خوشنویس گرانمایه استاد حسین میرخانی تعلیم یافت و از محضر برادرش استاد حسن میرخانی نیز بهره گرفت تا به رموز خط آشنا

غلامحسین امیرخانی فرزند رستم به سال ١٣١٨ شمسی در طالقان ولادت یافته و از دو‌ سالگی به اتفاق والدین خود به تهران آمده و در این شهر نشو و نما یافت از سن هفت‌سالگی او را به مدرسه گذاشته و دوره ابتدایی را به پایان رسانید سپس چند سالی هم در بازار بکار آزاد پرداخت. 
ولی بنابر غریزه ذاتی به آموختن خط زیبا مایل گردیده و لذا در خط نستعلیق مدت دو سال از سنه ١٣٣٨ تا ١٣٤٠ در کلاس آزاد خط از خوشنویس گرانمایه استاد حسین میرخانی تعلیم یافت و از محضر برادرش استاد حسن میرخانی نیز بهره گرفت تا به رموز خط آشنا و بر اثر مشق زیاد خطش استوار شده و از تعلیم در آمد و رسما در عداد خطاطان قابل این دوره گردید. 
این جوان با استعداد که در نگارش خط نستعلیق از ریز و درشت دستی قوی و سلطه‌یی فراوان دارد بواسطه داشتن خط خوش از سال ١٣٤٠ در اداره کل هنرهای زیبا بسمت خطاط استخدام و تا کنون به امور خطی اشتغال داشته و انجام وظیفه می‌کند تا به حال قطعات زیبایی از خطوط خود را به به تقاضای دوستان و طالبان خط نگاشته و به آنان هدیه نموده که هر بیننده‌ای از دیدن آن خطوط، بقدرت قلم و میزان پشتکار و پیشرفت وی در این کار پی می‌برد. 
«تاریخ نگارش متن فوق مربوط به قبل از انقلاب می‌باشد.» ]]>